Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Kultura

Zabijte bobra dřív, než bobr zabije vás. Ujetý plyšový bizár umně oživuje tradici němé grotesky

Z filmu Stovky bobrů foto: Aerofilms

Recenze
Některé věci jsou prosté. Aby mohl traper Jean Kayak usilovat o ruku krásné dcery obchodníka s kožešinami, musí jejímu otci dodat stovky ulovených bobrů. Jak to ale udělá, když donedávna neměl o lovu ani potuchy a vyráběl jablečnou pálenku, než mu to právě bobři zmařili?
  5:00

Hrdina se však rychle učí (převážně chybami) a jeho cíl není nedostižný. Vedle rafinovaných bobrů dokáže obelstít sebevědomé králíky i zákeřné mývaly. Přece jen ale netuší, jaké překážky mu ještě nevyzpytatelná bobří komunita postaví do cesty.

Ne každému filmaři by asi takový námět vystačil na hodinu a téměř padesát minut. Režisér Mike Cheslik a jeho spoluscenárista a představitel hlavní role Ryland Brickson Cole Tews však vytvořili podivuhodné dílo, v němž oživili principy němé grotesky i požitek z filmového kouzelnictví, jaké provozovali Georges Méliès nebo Karel Zeman.

Tvůrci, kteří před šesti lety dali světu mile brakovou Příšeru z Michiganského jezera, tentokrát naplno využívají možností, jež jim dává svět traperských dobrodružství z 19. století – včetně nevyhnutelné nekorektnosti a horlivého odesílání kožešinových zvířat na onen svět.

Stovky Bobrů

USA 2022

  • Režie: Mike Cheslik
  • Scénář: Mike Cheslik, Ryland Brickson Cole Tews
  • Hrají: Ryland Brickson Cole Tews, Olivia Gravesová, Doug Mancheski a další

Premiéra 9. května 2024

Tvorové sugestivně ztvárnění kostýmovanými herci ostatně dobře vědí, jaká je v tomto vyprávění jejich role, a v zásadě neprotestují.

Casting se dokonale povedl i v případě lidských postav. Vedle té hlavní tu zcela ve stylu grotesek zlaté éry září Doug Mancheski jako nevrlý obchodník, který se ne a ne trefit do plivátka.

Jeho sličnou dceru ztvárnila Olivia Gravesová, která není hlavní profesí herečka, nýbrž lektorka tance u tyče, pro což se zde kupodivu též najde prostor.

Je třeba dodávat více?

Zamilovaný otloukánek Ryan Gosling. U nenáročné akční romkom Kaskadér si dokonale vyčistíte hlavu

Autor:

Sex je jako chipsy. Chcete ho, dáte si ho a akorát vás bolí břicho
Sex je jako chipsy. Chcete ho, dáte si ho a akorát vás bolí břicho

Alespoň to říká Marek Cinko, sochař, který prošel různými profesemi. Byl počítačovým grafikem, prodavačem, tesařem a tantra masérem. Právě při...