Čtvrtek 17. června 2021svátek má Adolf 30 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Orientace > Věda

Plzeňská univerzita zve na Dny vědy a techniky

V laboratoři (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V laboratoři (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PLZEŇ Velké šestinohé roboty, formule, televizní virtuální studio, závody na Měsíci, kouzla ze světa chemie a fyziky nabídne Západočeská univerzita v Plzni (ZČU) na populárních Dnech vědy a techniky od 12. a 17. září.

Překvapením šestého ročníku bude exponát, s nímž lze vytvořit krajinu snů. Univerzitní laboratoře i centrum města opět ožijí experimenty a ukázkami technických exponátů, řekla mluvčí ZČU Kamila Kvapilová. Loni přišlo na univerzitní pracoviště tisíce lidí a do plzeňských ulic desetitisíce návštěvníků.

"Malí i velcí se mohou seznámit nejen se základními přírodními zákony, ale i se složitými moderními přístroji či výsledky výzkumných projektů z různých vědních oborů," dodala. Novinkami populárně-naučné akce, jejímž původním cílem byla propagace přírodních a technických věd, budou atrakce z oblasti zdravotnictví, designu i práva.

Program bude rozdělen na dvě části

V první, od 12. do 15. září, mohou zájemci navštívit odborná pracoviště a laboratoře, kde si vyzkouší různé pokusy a měření, uvidí moderní techniku v akci nebo se zúčastní speciálních kurzů a přednášek. Na tyto expozice je nutné se předem zaregistrovat na www.dnyvedy.zcu.cz.

Pracoviště v objektech ZČU na Borech ukážou hologramy, vysvětlí jak funguje kino IMAX, jak pracuje lidský mozek a jak lze naprogramovat vlastního robota. Katedra fyziky předvede laboratoře s vybavením pro výzkum na špičkové úrovni. Centrum tvářecích technologií pak kování s měřením teplot, na katedře průmyslového inženýrství může návštěvník "vstoupit do nového výrobku".

Druhá část ve dnech 16. a 17. září, vždy od 10:00 do 18:00, bude v centru Plzně. Na centrálním náměstí předvede katedra konstruování strojů závodní formuli a ekologické vozidlo budoucnosti, studenti pak šestinohého robota a na koleni postavený mobil. Katedra managementu ozřejmí obchodování na burze a aktivní účast na testech osobnosti, katedra ekologie pak alternativní zdroje pro přípravu potravin.

Dalšími atrakcemi budou laserové kalení, řezání, svařování, testování rovnováhy, koordinace a rychlosti reakce, hraní v pouličním orchestru, sbírka vlastnoručně vyrobených brouků, beznohá lavička a vědecká herna s netradičními hračkami. Ústav umění a designu ukáže současné trendy a technologie používané průmyslovými designéry.

"Akce je vhodná pro děti i pro dospělé. Organizátoři dbají o to, aby si každý návštěvník přišel na své, a proto je nabídka expozic pestrá. Protože cílem výstavy je vzbudit zájem veřejnosti o vědu a techniku a motivovat především mladší návštěvníky k jejímu studiu, tvoří stěžejní cílovou skupinu žáci základních a středních škol," uvedla mluvčí. Vstup na veškeré akce bude zcela zdarma.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...