Sobota 18. září 2021, svátek má Kryštof
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Poctivá neurologie chce poctivou statistiku

Věda

  8:30
Zkoumáním hnutí mysli mrtvého lososa pomocí magnetické rezonance vědci prokázali svérázný smysl pro humor. Cílem neobvyklého pokusu však nebylo jen pobavit zasvěcené, nýbrž také poukázat na nutnost poctivého vyhodnocování výsledků.

Je losos je mrtvý nebo si jen hoví? foto:  Šimon, Lidové noviny

Velký exemplář lososa atlantského (Salmo salar) si neurolog Craig Bennett z Kalifornské univerzity v Santa Barbaře vyhlédl v místním supermarketu. Vzhledem k svým záměrům zakoupil celou rybu, což prodavače značně překvapilo. O hodinu později už byla ryba v laboratoři a testování pomocí funkční magnetické rezonance (fMRI) mohlo začít.

Protokol

Svéráznou vědeckou práci najdete na
http://prefrontal.org/files/posters/Bennett-Salmon-2009.pdf  (text je v angličtině)

Povrchně vyhodnocené výsledky sledování aktivity mozku lososa ukázaly, že jeho hluboce zmražené cerebrum reagovalo například na obrázek bezradného číšníka nad vysypaným tácem nebo slavící gymnastku.

Nejchytřejší mrtvá ryba?


Důkladná statistická kontrola ovšem vědce přesvědčila, že se s velmi, ale opravdu velmi vysokou pravděpodobností jedná o náhodné výkyvy při měření spíše než případ lososí zombie.

Autoři: ,

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

Mohlo by vás zajímat