Sobota 1. dubna 2023, svátek má Hugo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Robot pořídil video výbuchu podmořské sopky. Podívejte se

Věda

  17:31
SAN FRANCISCO - Americkým vědcům se podařilo poprvé zachytit na video erupci nejhlubší známé podmořské sopky, která leží ve vodách tichomořské Samoy. Vulkán prskal do ruda rozžhavenou lávu až do výšky 1200 metrů pod mořskou hladinou. Unikátní záběry, pořízené v květnu, byly tento týden představeny na geofyzikální konferenci v San Francisku.

Výbuch podmořské sopky, ilustrační foto foto: Reprofoto

Vědci k natočení vysoce kvalitních záběrů použili podmořského robota. Věří, že snímky, údaje a vzorky získané během mise pomohou objasnit, jak se formovala zemská kůra v oceánech, jak přežívají a prosperují někteří mořští živočichové v extrémním prostředí, případně jak se chová země, když do sebe narážejí tektonické desky.

Vědecká obec je ze záběrů nadšená: kusy jasně červeného magmatu vystřelují do prostoru oblaka síry připomínající kouř a jakmile se dostanou do chladných mořských vod, téměř okamžitě tuhnou. Tmavá skaliska se pak noří zpět na mořské dno.Geologové i oceánologové rovněž měli možnost poprvé sledovat skutečnou dobu vzniku sopečné horniny boninitu, která byla dosud nalézána pouze ve vzorcích starých milion let a více.

Badatelé zkoumají erupce hlubokomořských sopek již čtvrt století, nikdy však neměli možnost sledovat erupci v takové hloubce a tak podrobně jako nyní. Čtyři pětiny sopečných aktivit na Zemi se dějí v moři, avšak rozmístění podmořských vulkánů dosud komplikovalo vědcům práci.

Šéf mise oceánograf Joseph Resing však loni zaznamenal ve vodách Samoy vulkanický materiál a došel k názoru, že jde o následek erupce. V květnu pak byl v oblasti do moře spuštěn robot. "Během hodiny a půl jsme narazili na erupci v jejím vrcholu. Předtím jsme nic takového nikdy neviděli a teď poprvé jsme sledovali tekutou lávu, jak teče po mořském dně."

Život v kyselých vodách
Voda v okolí sopky je kyselejší než kyselina v baterii, ale někteří korýši a mikroby jsou schopni v takovém prostředí přežívat. Tato skutečnost zase vzrušuje biology, kteří teď mají novou šanci zjistit, jestli jsou to jediní živočichové v tomto nehostinném prostředí.

Změny sopky West Mata, která leží 225 kilometrů jihozápadně od Samoy, budou výzkumníci dále monitorovat. "Neobvykle primitivní složení lávy z erupcí West Maty nám má mnoho co říct," prohlásila badatelka Barbara Ransomová.

Autor:
Témata: San Francisco

SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu
SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu

Zapojite se do soutěže o 3 hodnotné vouchery a vybrte si správné spodní prádlo, které vám bude dělat radost. Jak na to?

Mohlo by vás zajímat