Čtvrtek 30. června 2022, svátek má Šárka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Robot pořídil video výbuchu podmořské sopky. Podívejte se

Věda

  17:31
SAN FRANCISCO - Americkým vědcům se podařilo poprvé zachytit na video erupci nejhlubší známé podmořské sopky, která leží ve vodách tichomořské Samoy. Vulkán prskal do ruda rozžhavenou lávu až do výšky 1200 metrů pod mořskou hladinou. Unikátní záběry, pořízené v květnu, byly tento týden představeny na geofyzikální konferenci v San Francisku.
Výbuch podmořské sopky, ilustrační foto

Výbuch podmořské sopky, ilustrační foto foto: Reprofoto

Vědci k natočení vysoce kvalitních záběrů použili podmořského robota. Věří, že snímky, údaje a vzorky získané během mise pomohou objasnit, jak se formovala zemská kůra v oceánech, jak přežívají a prosperují někteří mořští živočichové v extrémním prostředí, případně jak se chová země, když do sebe narážejí tektonické desky.

Vědecká obec je ze záběrů nadšená: kusy jasně červeného magmatu vystřelují do prostoru oblaka síry připomínající kouř a jakmile se dostanou do chladných mořských vod, téměř okamžitě tuhnou. Tmavá skaliska se pak noří zpět na mořské dno.Geologové i oceánologové rovněž měli možnost poprvé sledovat skutečnou dobu vzniku sopečné horniny boninitu, která byla dosud nalézána pouze ve vzorcích starých milion let a více.

Badatelé zkoumají erupce hlubokomořských sopek již čtvrt století, nikdy však neměli možnost sledovat erupci v takové hloubce a tak podrobně jako nyní. Čtyři pětiny sopečných aktivit na Zemi se dějí v moři, avšak rozmístění podmořských vulkánů dosud komplikovalo vědcům práci.

Šéf mise oceánograf Joseph Resing však loni zaznamenal ve vodách Samoy vulkanický materiál a došel k názoru, že jde o následek erupce. V květnu pak byl v oblasti do moře spuštěn robot. "Během hodiny a půl jsme narazili na erupci v jejím vrcholu. Předtím jsme nic takového nikdy neviděli a teď poprvé jsme sledovali tekutou lávu, jak teče po mořském dně."

Život v kyselých vodách
Voda v okolí sopky je kyselejší než kyselina v baterii, ale někteří korýši a mikroby jsou schopni v takovém prostředí přežívat. Tato skutečnost zase vzrušuje biology, kteří teď mají novou šanci zjistit, jestli jsou to jediní živočichové v tomto nehostinném prostředí.

Změny sopky West Mata, která leží 225 kilometrů jihozápadně od Samoy, budou výzkumníci dále monitorovat. "Neobvykle primitivní složení lávy z erupcí West Maty nám má mnoho co říct," prohlásila badatelka Barbara Ransomová.

Autor:
Témata: San Francisco

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat