Úterý 3. srpna 2021, svátek má Miluše
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Slavné teleskopy získají jméno. Navrhněte jej

Věda

  7:39
AUSTIN - Jedna z nejznámějších astronomických observatoří světa, která stojí v Novém Mexiku, chce ukončení rozsáhlé rekonstrukce oslavit novým jménem. Soustava obřích radioteleskopů v mexické poušti, kde se natáčely například filmy Kontakt nebo Den nezávislosti, zatím nese jen technicky prozaické označení VLA - Very Large Array (Velice rozsáhlá soustava).

Jedna z nejznámějších astronomických observatoří světa - Very Large Array v Novém Mexiku foto: Shutterstock

Návrh na nové jméno může observatoři poslat kdokoli, vítěz bude oznámen v lednu. Nápady na pojmenování soustavy 27 gigantických antén mohou lidé posílat do letošního 1. prosince skrze internetové stránky. Členové americké Národní radioastronomické observatoře (NRAO) se pak rozhodnou, jaké jméno bude radioteleskopu nejvíce slušet.

Astronomové obyčejně při pojmenovávání svých technických nástrojů příliš tvůrčí nebývají. Radioteleskop v Chile například nese označení Very Large Telescope (Velice velký teleskop). Evropská jižní observatoř (ESO) zase plánuje stavbu největšího vesmírného dalekohledu světa s hlavním zrcadlem o průměru 42 metrů a mluví o něm jako o Evropském extrémně velkém teleskopu (E-ELT).

Autoři: ,

LETNÍ SOUTĚŽ: Sdílejte svoje tipy na výlety i ve 4. týdnu a hrajte o krásné ceny
LETNÍ SOUTĚŽ: Sdílejte svoje tipy na výlety i ve 4. týdnu a hrajte o krásné ceny

Vítejte ve 4. týdnu letní soutěže. I v tomto týdnu vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi, hodnoťte výlety ostatním a vyhrajte jednu z 10 týdenních...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat