Sobota 25. září 2021, svátek má Zlata
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Slunce začala zkoumat specializovaná družice

Věda

  20:14
Mys Canaveral - Ze základny na floridském Mysu Canaveral odstartovala raketa Atlas V, která má do vesmíru dopravit dosud nejmodernější vesmírnou laboratoř. Solar Dynamic Observatory (SDO) bude na oběžné dráze ve výši přes 35 000 kilometrů nad Zemí pracovat pět let.

Solar Dynamic Observatory na oběžné dráze foto: NASA

SDO je první misí z programu Národního úřadu pro letectví a vesmír Living with a Star (Život s hvězdou). Cílem programu je zkoumat a porozumět změnám na Slunci a jejich dopadům na Zemi s možností včasné předpovědi zvýšené sluneční aktivity. Laboratoř bude vysílat v reálném čase obrovské množství informací a pozorovat Slunce v mnoha vlnových délkách současně.

S pomocí SDO chtějí vědci také objasnit, jak je vytvářeno a strukturováno magnetické pole Slunce, zjistit, jak se magnetická energie přeměňuje, uvolňuje do heliosféry a následně do okolí Země prostřednictvím slunečního větru, vysokoenergetických částic a změn intenzity slunečního záření.

Výzkum s praktickými dopady
Laboratoř by měla také umožnit stanovení délky příštího slunečního cyklu, který v průměru trvá 11 let, a zkoumat, zda je možné předvídat, zda a kdy by sluneční větry nesoucí obrovskou energii mohly udeřit na Zemi. Takzvané sluneční větry mohou narušit vesmírnou komunikaci, vyřadit satelity a ohrozit i kosmonauty na oběžné dráze.

Laboratoř SDO přišla Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) na téměř 860 milionů dolarů. Start byl původně plánován na středu, ale kvůli silnému větru musel být odložen.

Autor:

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

Mohlo by vás zajímat