130 let
Solar Dynamic Observatory na oběžné dráze

Solar Dynamic Observatory na oběžné dráze | foto: NASA

Slunce začala zkoumat specializovaná družice

Věda
  •   20:14
Mys Canaveral - Ze základny na floridském Mysu Canaveral odstartovala raketa Atlas V, která má do vesmíru dopravit dosud nejmodernější vesmírnou laboratoř. Solar Dynamic Observatory (SDO) bude na oběžné dráze ve výši přes 35 000 kilometrů nad Zemí pracovat pět let.

SDO je první misí z programu Národního úřadu pro letectví a vesmír Living with a Star (Život s hvězdou). Cílem programu je zkoumat a porozumět změnám na Slunci a jejich dopadům na Zemi s možností včasné předpovědi zvýšené sluneční aktivity. Laboratoř bude vysílat v reálném čase obrovské množství informací a pozorovat Slunce v mnoha vlnových délkách současně.

S pomocí SDO chtějí vědci také objasnit, jak je vytvářeno a strukturováno magnetické pole Slunce, zjistit, jak se magnetická energie přeměňuje, uvolňuje do heliosféry a následně do okolí Země prostřednictvím slunečního větru, vysokoenergetických částic a změn intenzity slunečního záření.

Výzkum s praktickými dopady
Laboratoř by měla také umožnit stanovení délky příštího slunečního cyklu, který v průměru trvá 11 let, a zkoumat, zda je možné předvídat, zda a kdy by sluneční větry nesoucí obrovskou energii mohly udeřit na Zemi. Takzvané sluneční větry mohou narušit vesmírnou komunikaci, vyřadit satelity a ohrozit i kosmonauty na oběžné dráze.

Laboratoř SDO přišla Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) na téměř 860 milionů dolarů. Start byl původně plánován na středu, ale kvůli silnému větru musel být odložen.

Autor: ČTK