Pondělí 18. října 2021, svátek má Lukáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sójou proti malárii

Věda

  10:59
Malárie zabíjí každoročně až tři miliony lidí. Většinu z nich tvoří děti. Boj s touto chorobou je obtížný. Riziku nákazy jsou vystaveny stovky milionů lidí. Stávající léky přitom ztrácejí na účinnosti a vývoj nových nepostupuje dostatečně rychle. Překvapivě účinný prostředek proti původci malárie objevil mezinárodní tým v jedné ze složek běžné asijské plodiny.

Genistein nepůsobí přímo na zimničku, ale mění metabolismus jater hostitele. To značně snižuje riziko, že si parazit vyvine proti této léčbě odolnost. foto: www.google.com

Malárie navíc postihuje především obyvatele chudých rozvojových zemí, pro které je nedostupná nejen léčba, ale i ochranné prostředky, jež mají zabránit komárům v přenosu choroby. Tým vedený Mariou Motaovou z lékařské fakulty lisabonské univerzity zjistil, že v počátečních stadiích infekce je původce malárie vysoce citlivý na látku zvanou genistein, která se vyskytuje ve značném množství například v sóji.

Nadějný genistein
Genistein má celou řadu účinků. Blokuje některé enzymy, ale působí také jako hormon. Především obyvatelé Asie konzumují v sóji poměrně hodně genisteinu bez závažnějších zdravotních komplikací.  Proto se zdá genistein jako prostředek proti malárii nadějný.

Malárii vyvolává parazitický prvok zimnička, který se dostává do organismu své oběti po bodnutí nakaženým komárem. První fáze svého vývoje prodělává zimnička v játrech nakaženého člověka. Tam její působení závisí na řadě lidských enzymů, z nichž mnohé snižují pod vlivem genisteinu svoji účinnost. Tým Marii Motaové sledoval, jak probíhá infekce zimničkou, když se jí pokusí vzdorovat dietou bohatou na genistein.

Pro pokus použili vědci myši nakažené myším původcem malárie Plasmodium berghei. Genistein výrazně snížil množství prvoků, kteří se namnožili v játrech plasmodiem infikovaných zvířat. Následující průběh onemocnění byl u pokusných myší výrazně mírnější. Mnohé byly nákazy zcela uchráněny.

Ochrana přímo v játrech
Genisteinová ochrana má celou řadu výhod. První z nich představuje skutečnost, že genistein nepůsobí přímo na zimničku, ale mění metabolismus jater hostitele. To značně snižuje riziko, že si parazit vyvine proti této léčbě odolnost.

Asijské zkušenosti s vysokou spotřebou genisteinu v sóji naznačují, že lidé by neměli mít s tímto způsobem ochrany proti malárii velké problémy. Zvýšená opatrnost by byla namístě jen u těhotných žen. Nejnovější výzkumy naznačují, že genistein je s to narušit u vyvíjejícího se plodu vývoj pohlavních žláz.

Problém by neměl být s distribucí ani cenou genisteinu. Ten se už dnes používá v celé řadě potravinových doplňků. Maria Motaová a její kolegové ve studii zveřejněné v časopise PLoS ONE předpokládají, že by se genistein přidával do základních potravin, např. do mouky. Tak by bylo zajištěno, že všichni ohrožení lidé dostanou potřebnou dávku.

Výhledově by bylo jistě výhodnější zavést v oblastech výskytu malárie pěstování sóji. To by si však vyžádalo distribuci osiv odrůd, které jsou vhodné k pěstování v daných klimatických podmínkách, odolávají místním chorobám a škůdcům a zaručují dostatečně vysoký výnos. Při volbě odrůd by bylo nutné vzít v potaz i obsah genisteinu v jejich bobech. Ten lze však ovlivnit i během pěstování, např. vhodným hnojením.

Autor:

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Od perfekcionisty Contadora k Pogačarovi bez nepřátel. Hvězdy očima Kreuzigera

Premium Zažil vládu Contadora i Frooma, řádění Sagana, razantní nástup Pogačara. Během šestnácti let profikariéry se vedle...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat