Pondělí 27. září 2021, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sonda-kamikadze zasáhne Měsíc

Věda

  12:47
PRAHA - Stopy vody na našem nebeském souputníkovi hledají astronomové už desetiletí. Hádanku má definitivně vyřešit sonda, která do Měsíce narazí už za dva a půl roku.

Družice Lunar Reconnaissance Orbiter foto: Reprofoto

Návrat na Měsíc, který agentuře NASA „vnutil“ americký prezident Bush, nepočítá jen s jednorázovými návštěvami ve stylu misí Apollo. Cílem je zřízení trvalé stanice. jež by v budoucnu mohla sloužit jako odrazový můstek k cestě na Mars. Doprava materiálu na oběžnou dráhu Země, neřkuli na Měsíc, je však velmi drahá. Aby náklady nepřesáhly únosnou mez, bude potřeba alespoň část surovin získávat na místě. Vůbec nejdůležitější látkou pro trvalé osídlení je voda. Pokud by jí bylo na Měsíci dostatek, nesmírně by to ulehčilo vznik případných kolonií. Jenže výskyt vody v jakékoli formě zatím nikdo spolehlivě neprokázal.

Dva údery do tváře Měsíce
Za necelé tři roky by už mělo být jasno. Agentura NASA totiž včera oznámila, že k Měsíci navede projektil o váze menší dodávky. Jeho náraz podle výpočtů vytvoří nový kráter o hloubce pěti a šířce třiceti metrů. Úder vyvrhne do prostoru zhruba milion kilogramů horniny. Projekt dostal jméno Lunar Crater Observation and Sensing Satellite (LCROSS).

Za dvoutunovým projektilem poletí sonda, která zásah nasnímá dvěma kamerami a čtyřmi spektrometry. Při průletu vyvrženým materiálem získá další informace a chvilku poté narazí do povrchu Měsíce jen sto metrů od prvního kráteru. Obě srážky budou sledovat astronomové na mnoha observatořích, zapojí se i Hubbleův teleskop. NASA zřejmě našla v „destruktivních“ metodách průzkumu vesmírných těles zalíbení. Inspirací je nejspíš velký úspěch sondy Deep Impact. Ta loni v létě vyslala projektil do jádra komety Tempel 1. Zkoumání hmoty, která se po nárazu odpařila, velmi posunulo výzkum komet. Před několika měsíci Američané oznámili, že zvažují plán na vyslání vesmírného „kladiva“, které udeří na Mars. I v tomto případě jde o to levně zjistit, co se skrývá v hloubce, která je pro vrtné aparatury stávajících výzkumných vozítek nedosažitelná.

Aby se neletělo naprázdno
Projekt LCROSS vznikl vlastně náhodou. Při projektování družice Lunar Reconnaissance Orbiter, která má detailně zmapovat měsíční povrch, se zjistilo, že nebude zcela využita nosnost rakety. NASA proto vyhlásila soutěž a ze čtyřiceti přihlášených projektů vybrala právě sondu-kamikadze. Celá akce bude stát na vesmírné poměry skromných 80 milionů dolarů.

Autor:

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat