Pondělí 9. září 2024, svátek má Daniela
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Sonda-kamikadze zasáhne Měsíc

Věda

  12:47
PRAHA - Stopy vody na našem nebeském souputníkovi hledají astronomové už desetiletí. Hádanku má definitivně vyřešit sonda, která do Měsíce narazí už za dva a půl roku.

Družice Lunar Reconnaissance Orbiter foto: Reprofoto

Návrat na Měsíc, který agentuře NASA „vnutil“ americký prezident Bush, nepočítá jen s jednorázovými návštěvami ve stylu misí Apollo. Cílem je zřízení trvalé stanice. jež by v budoucnu mohla sloužit jako odrazový můstek k cestě na Mars. Doprava materiálu na oběžnou dráhu Země, neřkuli na Měsíc, je však velmi drahá. Aby náklady nepřesáhly únosnou mez, bude potřeba alespoň část surovin získávat na místě. Vůbec nejdůležitější látkou pro trvalé osídlení je voda. Pokud by jí bylo na Měsíci dostatek, nesmírně by to ulehčilo vznik případných kolonií. Jenže výskyt vody v jakékoli formě zatím nikdo spolehlivě neprokázal.

Dva údery do tváře Měsíce
Za necelé tři roky by už mělo být jasno. Agentura NASA totiž včera oznámila, že k Měsíci navede projektil o váze menší dodávky. Jeho náraz podle výpočtů vytvoří nový kráter o hloubce pěti a šířce třiceti metrů. Úder vyvrhne do prostoru zhruba milion kilogramů horniny. Projekt dostal jméno Lunar Crater Observation and Sensing Satellite (LCROSS).

Za dvoutunovým projektilem poletí sonda, která zásah nasnímá dvěma kamerami a čtyřmi spektrometry. Při průletu vyvrženým materiálem získá další informace a chvilku poté narazí do povrchu Měsíce jen sto metrů od prvního kráteru. Obě srážky budou sledovat astronomové na mnoha observatořích, zapojí se i Hubbleův teleskop. NASA zřejmě našla v „destruktivních“ metodách průzkumu vesmírných těles zalíbení. Inspirací je nejspíš velký úspěch sondy Deep Impact. Ta loni v létě vyslala projektil do jádra komety Tempel 1. Zkoumání hmoty, která se po nárazu odpařila, velmi posunulo výzkum komet. Před několika měsíci Američané oznámili, že zvažují plán na vyslání vesmírného „kladiva“, které udeří na Mars. I v tomto případě jde o to levně zjistit, co se skrývá v hloubce, která je pro vrtné aparatury stávajících výzkumných vozítek nedosažitelná.

Aby se neletělo naprázdno
Projekt LCROSS vznikl vlastně náhodou. Při projektování družice Lunar Reconnaissance Orbiter, která má detailně zmapovat měsíční povrch, se zjistilo, že nebude zcela využita nosnost rakety. NASA proto vyhlásila soutěž a ze čtyřiceti přihlášených projektů vybrala právě sondu-kamikadze. Celá akce bude stát na vesmírné poměry skromných 80 milionů dolarů.

Autor:

Po svatbě to bylo nejhorší. K psychickému nátlaku přibylo i fyzické násilí
Po svatbě to bylo nejhorší. K psychickému nátlaku přibylo i fyzické násilí

Je ženou bojovnicí, co se nevzdává. Za svým otcem chodila jako malá do vězení, v patnácti letech odešla z domova, zvládla vystudovat dvě vysoké...