Pátek 3. února 2023, svátek má Blažej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Soukromá raketa Falcon 9 úspěšně odstartovala. Otevře to vesmír masám?

Věda

  0:22aktualizováno  9:13
MYS CANAVERAL - Večer se uskutečnil zkušební start rakety Falcon 9 americké firmy SpaceX. Šlo o významný test pro vývoj soukromé dopravy do vesmíru, na kterou sází americký prezident Barack Obama.

Falcon 9 foto: ČTK

Dvoustupňová osmačtyřicet metrů dlouhá raketa dosáhla oběžnou dráhu po zhruba devíti minutách po startu, jak bylo plánováno. Oddělení prvního od druhého stupně proběhlo úspěšně, uvedla společnost SpaceX. Podle jejích expertů bylo hlavním cílem letu získat co možná nejvíce informací.

"Bylo by opravdu dobré, kdybychom dosáhli oběžnou dráhu, ale byli bychom spokojeni, kdyby aspoň první ze dvou stupňů rakety fungoval bezchybně," uvedla společnost ještě před dnešním startem.

Raketoplány končí

Obama v únoru rozhodl, že se zastaví nákladný projekt nových misí na Měsíc a budou se od příštího roku využívat soukromé rakety k letům k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS), uvedla agentura AP. Tyto lety dosud zajišťovaly raketoplány, které ale koncem roku končí. Doprava materiálu a posádek k ISS pak bude záviset na ruských raketách.

Soukromá společnost Space X internetového podnikatele a miliardáře Elona Muska dostala od úřadů zelenou k dnešnímu premiérovému startu rakety Falcon 9 z vojenské rampy na Mysu Canaveral.

Raketa vzlétla po několika planých odpočtech ve 20:35 SELČ. Let bylo možné sledovat v přímém přenosu na internetových stránkách společnosti SpaceX až do chvíle, kdy raketa vynesla na oběžnou dráhu kolem Země maketu modulu Dragon, ve kterém by se měly posílat k ISS zásoby, materiál i posádky.

Demokratizace vesmíru

Na oběžné dráze má maketa modulu kroužit asi rok a poté shořet v atmosféře. Dnešní start byl součástí vývojového programu za 400 milionů dolarů (více než 8,5 miliardy korun). Cílem SpaceX je navrhnout a provozovat levné kosmické lodě pro vládní, ale i soukromé a vědecké instituce.

Příští start rakety Falcon se má uskutečnit ještě letos, ze stejné odpalovací rampy jako dnes. Pokud by byla mise úspěšná, třetí raketa společnosti by někdy v příštím roce zamířila k Mezinárodní vesmírné stanici.

"Skutečně chceme otevřít vesmír pro lidstvo a umožnit, aby byl přístupný většímu počtu lidí, než byl dosud. Naším dlouhodobým cílem je jakási demokratizace vesmíru. Pokud budeme úspěšní v dlouhodobém horizontu, cesty do vesmíru se stanou rutinní záležitostí," uvedla mluvčí společnosti Emily Shanklinová.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat