Pátek 7. května 2021svátek má Stanislav 6 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Orientace > Věda

Španělská chřipka škodila už v děloze

Značnou část zdravotnického personálu pečujícího o oběti španělské chřipky v letech  1918/19 tvořily ženy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Značnou část zdravotnického personálu pečujícího o oběti španělské chřipky v letech 1918/19 tvořily ženy | foto: Knihovna Kongresu

Lidé vystavení ještě před narozením účinkům viru, který v letech 1918–19 vyvolal epidemii španělské chřipky, vstoupili do života s potenciálním handicapem. Podle nové studie publikované v odborném časopise Journal of Developmental Origins of Health and Disease se u nich v průběhu života častěji objevovaly nemoci srdce. Riziko je zvlášť patrné u mužů.

Američtí vědci zkoumali medicínské záznamy stovky tisíc osob s datem narození krátce před příchodem španělské chřipky, během epidemie a v měsících po ní.

Muži narození v prvních měsících roku 1919 (jejich matky tedy byly v době vrcholící epidemie na podzim 1918 v druhém či třetím trimestru) onemocněli po šedesátce kardiovaskulární chorobou s pravděpodobností o 23,1 procenta vyšší než jejich jen o pár měsíců mladší či starší vrstevníci.

Fakt, že podobná anomálie nebyla zjištěna u žen, naznačuje, že pohlaví má nezanedbatelný vliv na vnímavost k negativním jevům během těhotenství.

Další argument pro přednostní očkování
"Výsledky naší práce ukazují, že chřipka během těhotenství může ovlivnit vývoj plodu a mít dlouhodobé následky. A to i v případě, že nemoc měla lehký průběh," říká hlavní autor studie biolog Caleb Finch z University of Southern California, "To je zvláště znepokojivé vzhledem k tomu, že současná vlna prasečí chřipky zasahuje zejména těhotné," dodává Finch.

Žen v jiném stavu je v populaci kolem jednoho procenta, mezi oběťmi prasečí chřipky je však jejich zastoupení osmkrát větší. To je důvod, proč budou přednostně očkovány proti novému kmeni viru A(H1N1), jakmile bude vakcína k dispozici.

Zajímavý poznatek přineslo zkoumání záznamů 2,7 milionu mužů povolaných za druhé světové války do americké armády. Průměrná výška vojáků narozených mezi lety 1915–1922 s každým rokem rostla. Výjimku tvoří jen muži narození na začátku roku 1919.

Před 40 lety dostala Hegerová milost, zavřeli ji kvůli Gottově honoráři

Hana Hegerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Přesně před čtyřiceti lety, 23. dubna 1981, podepsal prezident Gustáv Husák milost pro zpěvačku Hanu Hegerovou. U soudu...

Ruský politolog: Zeman je v Moskvě za zrádce, chystá se protičeská kampaň

Ruský vládní speciál Iljušin odlétá z Prahy a míří s ruskými diplomaty do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Diplomatické vztahy mezi Ruskem a Českem budou kvůli kauze Vrbětice na bodu mrazu nejméně tři roky, míní ruský...

První rok miliardáře? Bitva o klub, kauzy, Jágr, kritika. Masakr, říká Dědek

Petr Dědek, majitel HC Dynamo Pardubice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Odmalička fandí klubu, který poslední roky nosil na dresu hrdě se vzpínajícího koně ve znaku. Když vysněný tým coby už...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!