Neděle 28. listopadu 2021, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Štěstí chytíte od souseda

Věda

  10:08
K našemu spokojenému životu výrazně přispěje, když máme šťastné přátele. Stačí i šťastní přátelé přátel našich přátel - jen musí být po ruce. Na první pohled se rozsáhlá studie o rozšíření kardiovaskulárních chorob nezdá být vhodným zdrojem informací o lidském štěstí.

Modré uzly (osoby) vědci kvalifikovali jako nejnešťastnější, zelené jako nejšťastnější a žluté průměrně šťastné. Jak je patrné, jednotlivé barvy mají sklon se sdružovat do jednobarevných skupin. foto: BMJ/KOLÁŽ//ŠIMON/LN

Ale Nicholas Christakis z Harvardovy univerzity a James Fowler z University of California na to měli odlišný názor a pustili se do analýzy údajů z framinghamské studie (Framingham Heart Study).

To je dlouholetý projekt zahájený už v roce 1948. Tehdy se do „první generace“ jeho účastníků přihlásilo 5209 mužů a žen z města Framingham v americkém státě Massachusetts. Studie pokračuje i dnes už na třetí generaci respondentů, takže sleduje 14 tisíc lidí. Primárně je zaměřena na sledování výskytu kardiovaskulárních onemocnění, ale shromážděné údaje jsou cenné i pro jiné výzkumy.

Nejde o studie anonymní, ba naopak, jednotliví respondenti poskytují také řadu údajů nejen o sobě a svém zdravotním a psychickém stavu, ale i o rodině a přátelích (hlavně proto, aby je vědci mohli i po letech „přes někoho“ sehnat). A protože se studie účastní lidé z jedné oblasti, velmi často také několik členů jedné rodiny, údaje o jednotlivcích se v mnoha případech skládají v obraz sociální sítě spojující velký počet respondentů.

Christakis a Flower nečekané možnosti záznamů ze studie demonstrovali už vloni. Sestavili model několika sociálních sítí celkem s 5000 účastníky studie, na kterém pak ukázali přenosnost nadváhy. Podle jejich analýzy spíše přiberou ti, kteří mají dobré známé s nadváhou. Letos publikovali také pohled na šíření kouření.

Ovšem v síti se nešíří jenom zlozvyky, jak ukazuje jejich nejnovější práce v časopise British Medical Journal. (Zdarma dostupná na internetové adrese www.bmj.com) Vědci tentokrát sáhli po údajích z dotazníků, který měl u respondentů odhalit sklony k depresi. Poněkud uměle označili za „šťastné“ 60 procent respondentů, kteří odpovídali nejpozitivněji. Výsledky pocházely ze tří dotazníků mezi lety 1983 a 2001.

Efekt patrný jen v bezprostředním okolí
Analýza ukázala, že ti, kdo byli v rámci sítě přímo spojení s někým šťastným, měli o 15,3 procenta větší pravděpodobnost, že sami zapadnou do stejné kategorie. „Šťastlivci“ ve druhém stupni odloučení (např. kamarád kamaráda) zvyšovali pravděpodobnost životního štěstí o 9,8 procenta, ve třetím o 5,6. Podobné to je se šířením smutku, i když v tomto případě jsou pravděpodobnosti poněkud menší.

Ovšem efekt byl patrný jenom u osob žijících v bezprostředním okolí respondenta, asi do jednoho kilometru. A stejně jako u šíření obezity, i v případě štěstí měli výraznější vliv přátelé a členové rodiny stejného pohlaví. U podobných studií je vždy problém dokázat, že se sledované efekty skutečně šíří, že se lidé v síti ovlivňují. Šťastní by se mohli přátelit jen s dalšími šťastnými atp. Podle Christakise a Fowlera ale výsledky ukazují, že lidé z obou „táborů“ spolu často navazují kontakty. A časem se vzájemně ovlivní.

Ovšem skeptici upozorňují, že studie nepokryla řadu dalších vlivů (zaměstnanost, zločinnost atp.), které mají na štěstí jedince i jeho společenského okolí zcela jistě vliv. Definitivní důkaz o nakažlivosti štěstí studie podle nich nepodává. Ale před Vánocemi jistě dává návod k zamyšlení.

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

První kroky: Deník, který uchová jedinečné vzpomínky ze života dítěte
První kroky: Deník, který uchová jedinečné vzpomínky ze života dítěte

Napište sobě a svému dítěti příběh začátku nového života se všemi drobnými obyčejnostmi, které přirozeně zapomínáme. Vznikne tím unikání rodinná...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat