130 let

Výška vlny se u pobřeží prudce zvýší | foto: Sofwathulla Mohamed

Tsunami s milionem obětí

Věda
  •   11:38
Desítky milionů obyvatel Bengálského zálivu žijí v oblasti, která je v dosahu smrtící vlny tsunami. Tvrdí to studie vědce, který předpověděl katastrofální tsunami v Indonésii.

V hustě obydlené oblasti na pobřeží Bengálského zálivu se může odehrát tragédie, vedle které blednou i následky ničivé vlny tsunami na Sumatře z 26. prosince 2004. Počet obětí může překročit milion. Vyplývá to ze studie, kterou zveřejnil v prestižním vědeckém časopise Nature australský geolog Phil Cummins z Geoscience Australia.

„Nejdřív jsem téhle studii odmítal uvěřit,“ přiznal v rozhovoru pro Nature přední americký seizmolog Gerard Fryer. „Ale jejím autorem je Phil Cummins, který předpověděl sumaterskou tsunami z roku 2004. Když ten něco říká, měli bychom pečlivě naslouchat.“

Cummins tvrdí, že Bengálský záliv je mnohem nebezpečnější místo, než se geologové a seizmologové domnívali. Od jihu sem zasahuje mohutný zlom v horninách, na kterém se zrodilo ničivé sumaterské zemětřesení z 26. prosince 2004.

Klamná iluze bezpečí
Vědci byli dosud přesvědčeni, že severní část zlomu probíhá pod souší na území Myanmaru a Bangladéše. Horniny se tu měly stýkat tak, že nehrozí jejich prudký zdvih či pokles. Cummins ale nashromáždil důkazy o tom, že se zlom nachází o 100 až 200 km dále na západ. Probíhá pod mořským dnem, které se může při zemětřesení zvednout i o několik metrů.

Celá oblast zraje podle Cumminse k velkému zemětřesení provázenému obří vlnou tsunami. Na otevřeném moři by se mohla vlna zdvihnout do výšky tří metrů. Po nárazu na pobřeží by se vzedmula mnohonásobně výš. V přímém ohrožení se tak ocitá například čtyřmilionové bangladéšské město Chittagong ležící přímo na pobřeží. Následky tsunami by mohla pocítit i metropole Dháka s 12 miliony obyvatel či čtrnáctimilionová indická Kalkata. Ohroženou oblast obývá asi 60 milionů lidí.

V historických pramenech našel Cummins svědectví, která jeho obavy potvrzují. Britský kapitán Edward Halsted při návštěvě ostrova Cheduba zaznamenal vyprávění domorodců, podle kterého došlo v roce 1762 v severní části Bengálského zálivu k silnému zemětřesení. Některé oblasti se při něm zvedly o sedm metrů.

„Moře několikrát s velkou silou zalilo pevninu. Pak ustoupilo a zanechalo na souši neuvěřitelné množství ryb,“ zapsal si do deníku Halsted a dodává, že podle místních obyvatel se podobné katastrofy s odstupem několika staletí opakují.

Tehdejší tsunami mohla postihnout i stovky kilometrů vzdálenou Dháku. Zprávy Východoindické obchodní společnosti z té doby hovoří o stovkách velkých lodí, které se potopily nebo byly vrženy na pobřeží, a o velkých ztrátách na lidských životech.

Cummins je přesvědčen, že oblast Bengálského zálivu by měla být vybavena stejným výstražným systémem, jaký střeží před tsunami pobřeží Sumatry.

„Vzhledem k současné politické situaci v celé oblasti nelze očekávat, že by indická či bangladéšská vláda podnikly potřebné kroky,“ tvrdí Gerard Fryer. „Nejsou připravené na katastrofu, při které bude půl milionu až milion mrtvých.“

Autor: