Čtvrtek 8. prosince 2022, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

U Antarktidy vznikne největší mořská chráněná zóna

Věda

  7:00
BREMERHAVEN - O zřízení největší chráněné zóny na širém moři na světě u Antarktidy jednají experti v německém Bremerhavenu. Během dvoudenního setkání rozhodne Komise pro zachování živých mořských zdrojů v Antarktidě (CCAMLR) o tom, jestli k dosavadní chráněné oblasti o rozloze 80 000 kilometrů čtverečních přibudou i nová ochranná pásma v Rossově moři a u východní Antarktidy.
Velryba - ilustrační foto.

Velryba - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Naposledy jednání o této otázce loni v listopadu ztroskotala na výhradách některých členských států CCAMLR, které se obávaly omezení možnosti rybolovu, napsala agentura DPA.

Mezinárodní společenství se zavázalo, že do roku 2020 vyhlásí za chráněné oblasti deset procent celkové rozlohy světových pobřežních oblastí a oceánů. Dosud jsou to ale jen dvě procenta. Pokud by za chráněná pásma byly uznány uvedené oblasti u Antarktidy, přibylo by k nim podle údajů Světového fondu na ochranu přírody (WWF) další jedno procento. Jakékoliv změny statusu ale vyžadují jednomyslné schválení všech 25 členů CCAMLR, poznamenala agentura Reuters.

ČTĚTE TAKÉ:

Na mimořádné zasedání v Bremerhavenu se sjelo 120 zástupců ze 24 států a Evropské unie. K vyhlášení ochranných pásem u Antarktidy je vyzvalo i sdružení ekologických organizací Antarctic Ocean Alliance (AOA). Ve svém apelu poukázalo na to, že Rossovo moře patří stále ještě k oblastem nejméně postiženým klimatickými změnami a příliš intenzivním rybolovem. I tato oblast je ale ohrožována průzkumy surovinových ložisek a rybolovem.

Domov vzácných druhů

Okolní moře jsou domovem více než 10 000 živočišných druhů, mezi nimi tučňáků, velryb, rackovitých ptáků, chaluh velkých a kytovců.

"Oblast Rossova moře je jednou z posledních a největších oblastí mořské divočiny na naší planetě. Je domovem unikátního a produktivního ekosystému," citoval Reuters z prohlášení amerického ministerstva zahraničí. "Je tedy přírodní laboratoří pro vědecké bádání s cílem lépe porozumět klimatickým změnám, našim oceánům a našemu světu."

Autoři: ,

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat