Úterý 20. dubna 2021svátek má Marcela 5 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Ve školách přibude výuka citová či národní hrdosti

Hlavně by děti měly být šťastné | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hlavně by děti měly být šťastné | foto: Shutterstock

PRAHA Základní školy čekají po letech změny v osnovách, přibude do nich třeba citová, dopravní nebo krizová výchova. Ministerstvo školství chce také zpřesnit požadavky na to, co by měli žáci znát.

Náměstek ministra Ladislav Němec řekl, že revidované rámcové vzdělávací programy mají být hotové do září 2012, naváže na ně plošné testování žáků v 5. a 9. třídách.

Tento týden spustilo ministerstvo diskuzi o změnách v rámcových osnovách. Ty současné z roku 2005 jsou prý totiž příliš obecné. "Ono opravdu potom se stalo to, že matematika v jedné škole u dvou různých učitelů byla učena jiným způsobem," uvedl náměstek. Dvacítka učitelů má proto na ministerstvu za úkol začlenit do osnov standardy pro 5. a 9. třídu, kde je přesně stanovené, co má žák na konci těchto ročníků umět v matematice, češtině a cizích jazycích.

Přibude i výchova k národní hrdosti

Dalším krokem bude také definování nejrůznějších výchovných předmětů. Už nyní se výukou v rámci takzvaných průřezových témat prolíná multikulturní, ekologická, mediální nebo sexuální výchova. Přibýt by k nim měla také citová výchova, výchova k národní hrdosti, děti by měly být vedeny i k bezpečnosti v silničním provozu nebo se dozvědět, jak se chovat v krizových situacích.

Plošné testování

Na zpřesnění požadavků na znalosti dětí bude navazovat plošné testování znalostí v 5. a 9. třídách. To má být spuštěno v roce 2013.

"Rodina má čím dál méně času na to, aby spolu trávili jakoukoliv volnou hodinu, a to je díky vysokému pracovnímu nasazení rodičů ve spoustě případů, ve spoustě případů jsou tam sociální problémy u některých rodin a dochází k takovým problémům, které se dřív řešit nemusely," vysvětlil Němec.

Například dopravní výchovu prý děti potřebují v současnosti mnohem víc kvůli houstnoucímu provozu a také proto, že jich mnohem víc chodí po ulicích se sluchátky na uších, čímž se podle náměstka zvyšuje riziko, že vběhnou pod auto.

Výchova v krizových situacích je prý zase nutná třeba kvůli stále častějším povodním. Žáci by také měli být vedeni k dobrovolnictví.

Co mají podle ministerstva děti umět? ČTĚTE ZDE:

Kvůli těmto výchovám ale ministerstvo nechce navyšovat počet hodin, měly by se prolínat celou výukou. "Co se týče výchov, tam si myslím, že tam mají nezadatelnou roli také rodiče... protože výchova je něco jiného než vzdělávání," podotkl Němec. Žáci tak třeba dostanou za úkol zpracovat dané téma formou projektu, se kterým jim rodiče pomůžou. "Výchovy nejsou o diktátu," upozornil také náměstek s tím, že v těchto oblastech nemůže ministerstvo školám nařídit přesné osnovy. Je prý ale třeba nastavit jistá pravidla, aby mohli úředníci kontrolovat, co se v rámci průřezových témat učí.

Změna ve školách už v roce 2013

Revize rámcových osnov by měly být hotovy do začátku příštího školního roku, do září 2013 by pak tyto změny měly školy zapracovat do svých vlastních vzdělávacích programů. Tvorbu školních vzdělávacích programů před pěti lety přitom provázela velká kritika ze strany učitelů, stěžovali si, že tuto práci dělali bezplatně a bez náležité metodické podpory.

Podle náměstka se ale nyní nebude jednat o žádné zásadní předělávky. "Spousta věcí už je hotová, ony už existují ve sborovnách, takže tam jde vyloženě jenom o to vytáhnout je a tady tyto lidi, kteří už v podstatě tady tu problematiku mají zpracovánu, zapojit do toho procesu a zaplatit jim tu jejich práci, kterou už odváděli." Kantoři prý navíc absolvují zdarma školení v krajských vzdělávacích střediscích.

,

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Miroslav Tichý žil na okraji společnosti v chudobě. Teď jeho fotky stojí... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Princ Philip jako vozataj čtyřspřeží. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Michal Anděl vedoucí Centra pro výzkum výživy, metabolismu a diabetu 3.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...