Neděle 20. června 2021svátek má Květa 17 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Orientace > Věda

Vědce rozčílily Rusnokovy výroky: Opakuje nesmysly průmyslníků

Usmívající se Jiří Rusnok | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Usmívající se Jiří Rusnok | foto: Michal Šula LN

PRAHA Vědce pobouřil premiér v demisi Jiří Rusnok. "Opakuje nesmyslnou rétoriku některých průmyslových lobbistů, když tvrdí, že čeští vědci mají peněz dost, ale velmi špatně s nimi hospodaří," rozčílil se Jiří Drahoš, předseda Akademie věd ČR.

Premiér v Hospodářských novinách kritizoval vědce za to, že příliš rozhazují peníze. Na vině tohoto stavu je podle premiéra špatně fungující Akademie věd ČR a také systém hodnocení výsledků výzkumu.

Toto tvrzení předseda AV ČR Drahoš považuje za šokující. Rusnokovo vyjádření zásadně odmítli sociální demokraté a někteří vědci, naopak Svaz průmyslu a dopravy ČR premiéra podpořil.

Čtěte více o Rusnokově kritice:

"Docela mě šokovalo, když pan premiér víceméně opakuje naprosto nesmyslnou rétoriku Svazu průmyslu a dopravy nebo některých průmyslových lobbistů, kteří samozřejmě za vědu považují to, co jim přinese prospěch zhruba do jednoho roku," reagoval Drahoš.

Rusnok chce ve výzkumu škrtat

Rusnok uvedl, že AV ČR je neefektivní a málo vydělává na vlastních patentech. Z jejích více než 50 ústavů by mohlo být jen 30. Premiér se domnívá, že musí nastat mnohem tvrdší hodnocení, průměrné a podprůměrné se prý nechává být a zůstává bez sankce. To je podle něj systém, který není dlouhodobě udržitelný. Rusnokova vláda počítá na rok 2014 s méně penězi na výzkum, než plánoval kabinet bývalého premiéra Petra Nečase (ODS).

Logo Akademie věd ČR

Logo Akademie věd ČR

Drahoš k tomu řekl, že premiéra už v srpnu seznámil s připravovanou strategií AV ČR a upozornil jej, že věda je stále financována pod průměrem Evropské unie a financování akademie klesá, což komplikuje nákupy větších přístrojů pro výzkum. "Toto všechno jsem panu premiérovi vysvětlil a rozešli jsme se ve velmi přátelském duchu," řekl Drahoš.

Podle místopředsedkyně ČSSD Aleny Gajdůškové by měl premiér, byť v demisi, velmi vážit svá slova. Likvidovat jedno z nejvýznamnějších pracovišť s mezinárodním přesahem, jako je Akademie věd ČR, které pro to vytváří předpoklady, je podle ní neodpovědné vůči budoucímu vývoji. "Problém českého vědeckovýzkumného prostoru je nedostatek privátních financí ve vědě a inovacích, stejně jako nedostatečná správa a koordinace celé oblasti," uvedla.

Jako by nevěděl, co se děje, říká vědec

Podle historika Františka Šmahela bylo Rusnokovo vyjádření neuvážené. "Jako by bylo bez informací o tom, co se v AV ČR vlastně děje. Já tento vývoj sleduji čtvrt století a jsem jeho součástí, tak vím, že čas od času takový závan proti akademii je, a je zajímavé, že jenom proti akademii, která může vykázat výsledky. Je pozoruhodné, že se to vede proti těm, kteří skutečně bádají," řekl ČTK Šmahel, který je favoritem na letošní Národní cenu vlády Česká hlava.

Svaz průmyslu a dopravy ČR naopak uvedl, že některé výzkumné instituce, zejména AV ČR, jsou nedostatečně efektivní a málo vydělávají na svých patentech. Ve světě právě patenty jsou podle SP ČR uznávány jako důležité pro konkurenceschopnost země. Akademie věd ČR musí podle prezidenta svazu Jaroslava Hanáka být řízena manažersky.

Za příklad excelence považuje Hanák Ústav organické chemie a biochemie AV ČR zesnulého profesora Antonína Holého, který se na celkových výnosech AV ČR podílí přibližně 88 procenty.

Kdyby profesor Holý ale podle Drahoše bádal v dnešní době a fungovaly by představy premiéra Rusnoka, asi by žádné peníze na výzkum nedostal, protože jeho licence jsou výsledkem třicetiletého základního výzkumu.

,

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

TESTOVÁNÍ: Získejte jeden z 80 lahodných balíčků NATURNES BIO
TESTOVÁNÍ: Získejte jeden z 80 lahodných balíčků NATURNES BIO

Rozdáváme lahodné balíčky prémiových dětských příkrmů NaturNes BIO. Jsou plné dobrot z kvalitních surovin z?ekologického zemědělství, které se...