Pátek 17. září 2021, svátek má Naděžda
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vědci: Našli jsme stopy vody ve vesmíru

Věda

  20:55
PRAHA - Vědcům se pravděpodobně povedl přelomový objev. Vůbec poprvé zjistili přítomnost stop vodní páry v atmosféře planety mimo naši slunešní soustavu. Voda by tak mohla být i v obrovských dálkách od Země.

vesmír. foto: Lukáš VainertLidové noviny

Vyplývá to podle agentury AFP a serveru Space.com z nové studie, která vychází ve
čtvrtečním čísle časopisu Nature.

Stopy páry experti zpozorovali s pomocí výkonného infračerveného Spitzerova vesmírného teleskopu amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) u plynné planety spadající do skupiny označované jako "horké Jupitery".

Těleso je astronomům známo pod názvem HD 189733b a nachází se asi 60 světelných let od Země v souhvězdí Lištičky. Jeden světelný rok odpovídá vzdálenosti, kterou za rok urazí světlo, což je zhruba deset bilionů kilometrů.

"Horké Jupitery" své jméno dostali kvůli podobnosti těchto těles k páté planetě naší sluneční soustavy Jupiteru, "horké" jsou kvůli tomu, že se nachází blízko svých domovských hvězd. Jejich teplota dosahuje až 2000 stupňů Celsia v "denních" oblastech a 500 stupňů v těch "nočních".

HD 189733b je asi o 25 procent větší než Jupiter a leží ke své hvězdě ve vzdálenosti asi 30krát menší, než kolik odděluje Zemi a Slunce. Objevena byla v roce 2005. Spektrální analýza infračervených snímků planety pořízených Spitzerovým teleskopem pak prý prokázala přítomnost vody v atmosféře.

"Ačkoli tato exoplaneta je daleko od toho, aby byla obyvatelná, a prostředí je na ní spíše nepřátelské, náš objev prokazuje, že voda může být běžnější ve vesmíru, než jsme si mysleli," uvedla Giovanna Tinettiová z Evropské kosmické agentury (ESA). "Naše metoda by tak mohla být v budoucnu používána pro studium prostředí příhodnějších pro život," dodala.
Autoři: ,

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

Mohlo by vás zajímat