Sobota 16. října 2021, svátek má Havel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vědci: Našli jsme stopy vody ve vesmíru

Věda

  20:55
PRAHA - Vědcům se pravděpodobně povedl přelomový objev. Vůbec poprvé zjistili přítomnost stop vodní páry v atmosféře planety mimo naši slunešní soustavu. Voda by tak mohla být i v obrovských dálkách od Země.

vesmír. foto: Lukáš VainertLidové noviny

Vyplývá to podle agentury AFP a serveru Space.com z nové studie, která vychází ve
čtvrtečním čísle časopisu Nature.

Stopy páry experti zpozorovali s pomocí výkonného infračerveného Spitzerova vesmírného teleskopu amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) u plynné planety spadající do skupiny označované jako "horké Jupitery".

Těleso je astronomům známo pod názvem HD 189733b a nachází se asi 60 světelných let od Země v souhvězdí Lištičky. Jeden světelný rok odpovídá vzdálenosti, kterou za rok urazí světlo, což je zhruba deset bilionů kilometrů.

"Horké Jupitery" své jméno dostali kvůli podobnosti těchto těles k páté planetě naší sluneční soustavy Jupiteru, "horké" jsou kvůli tomu, že se nachází blízko svých domovských hvězd. Jejich teplota dosahuje až 2000 stupňů Celsia v "denních" oblastech a 500 stupňů v těch "nočních".

HD 189733b je asi o 25 procent větší než Jupiter a leží ke své hvězdě ve vzdálenosti asi 30krát menší, než kolik odděluje Zemi a Slunce. Objevena byla v roce 2005. Spektrální analýza infračervených snímků planety pořízených Spitzerovým teleskopem pak prý prokázala přítomnost vody v atmosféře.

"Ačkoli tato exoplaneta je daleko od toho, aby byla obyvatelná, a prostředí je na ní spíše nepřátelské, náš objev prokazuje, že voda může být běžnější ve vesmíru, než jsme si mysleli," uvedla Giovanna Tinettiová z Evropské kosmické agentury (ESA). "Naše metoda by tak mohla být v budoucnu používána pro studium prostředí příhodnějších pro život," dodala.
Autoři: ,

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat