Pondělí 16. května 2022, svátek má Přemysl
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vědci pokročili ve vývoji počítačů nové generace

Věda

  11:00
PRAHA - Významný krok ke kvantovým počítačům udělali čeští a němečtí vědci z Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské Českého vysokého učení technického v Praze a Ústavu Maxe Plancka v Erlangenu.
Práce s počítačem (ilustrační foto).

Práce s počítačem (ilustrační foto). foto: Shutterstock

Jde o takzvané dvourozměrné kvantové procházení. O kvantových počítačích se hovoří jako o počítačích nové generace, protože využívají "hardwarově" kvantové mechanické vlastnosti částic, například elektronů, atomových jader nebo světla.

ČTĚTE TAKÉ:

"Námi navržený a realizovaný experiment je založený na takzvané dvourozměrné kvantové procházce, která nám mimo jiné umožňuje napodobovat dynamiku dvou kvantových částic a studovat dopad jejich vnitřních vlastností na jejich pohyb v prostoru. Jedná se o světově první realizaci kvantové procházky v rovině," uvedl profesor Igor Jex z Katedry fyziky Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské, který se na experimentu podílel.

V rozhovoru pro Hospodářské noviny Jex kvantovou procházku přirovnal k procházce opilého námořníka, který nemá své tělo pod kontrolou a dělá náhodné kroky doleva a doprava. "Nemá smysl hovořit o jeho poloze ale jen o pravděpodobnosti s jakou se dostane do cíle. Při kvantové procházce místo opilého námořníka chodí "opilá" vlna. Současně prochází všechny možné trasy námořníka, ale protože vlny se mohou skládat, je výsledné rozdělení poloh odlišné. Vlna se šíří rychleji a tento fakt se využívá," vysvětlil.

Miniaturizace elektronických součástek totiž naráží na hranice, při kterých se musí začít respektovat zákony mikrosvěta, zákony kvantové mechaniky.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Existence této hranice vedla vědce k úvahám, které daly základ kvantové informatice a myšlence kvantových počítačů. Ty jsou ze své podstaty výkonnější než nejrychlejší klasické počítače, protože pracují na zcela jiných principech. V současnosti jsou ale spíše teoretickou konstrukcí než realitou. Doba, kdy si uživatel koupí kvantový počítač, je stále vzdálená. Výsledky své práce vědci publikovali v prestižním americkém vědeckém časopise Science. Publikace je společným dílem a výsledkem několikaleté česko-německé spolupráce.

Autoři: ,

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat