Pondělí 28. listopadu 2022, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vyrostou v krajině místo železných stožárů obilné snopy?

Věda

  15:18
PRAHA - Futuristicky vyhlížející stromy, variace na ježka v kleci nebo útvar připomínají ementál. Tak by v budoucnu mohly vypadat stožáry vysokého napětí v Česku. Alespoň tedy podle pětice designérů, kteří své návrhy představili na dnešní tiskové konferenci uspořádané občanským sdružením Design Aliance.

Návrh Štěpána Kuklíka a Maji Raškové foto: Reprofoto

Stožáry vysokého napětí vnímají lidé většinou jako rušivé elementy v krajině. Ukládání kabelů do podzemí je zhruba sedmnáctkrát dražší než jejich vedení na povrchu. I výrazné průmyslové konstrukce mohou ale s okolním prostředím splývat nebo ho doplňovat. Ukazuje to například realizace švédského studia No picnic – ve Stockholmu nyní vyrůstají originální stožáry, které budou sloužit zároveň jako lampy. Inspirovala je severská mytologie a mají být dokončené v roce 2010.

Design Aliance sdružující designéry, ateliéry a firmy se zájmem o podporu designu dnes představila projekt "Stožáry vysokého napětí budoucnosti". Inspirovala je ideová soutěž, která proběhla v roce 2007 na Islandu. Na projektu spolupracovala i společnost ČEPS provozující českou energetickou přenosovou soustavu a občanské sdružení CZECHDESIGN.CZ.

"Každý se zajímá především o vzhled interiéru, případně vnějšku budovy, design konstrukcí v krajině zůstává většinou na okraji zájmu," poznamenává Veronika Loušová z CZECHDESIGN.CZ.

Designéři Štěpán Kuklík a Maja Rašková připravili organicky tvarovaný stožár Lily a křehký Timber, který je inspirovaný stromem. Martin Přibík, jež má zkušenosti s tvorbou porcelánu, představil povětšinou industriálně vyhlížející stožáry. Práce Filipa Cvrčka vypovídá především o jeho citu pro grafický design. Subtilní stožáry Miriam Holeščákové připomínají obilné snopy a jejich koncepce umožňuje, aby se podle potřeby kombinovaly.

Tvůrci se neomezovali stávajícími technologiemi ani technickými parametry stožárů. "Nechtěli jsme designéry svazovat technickými detaily. Šlo nám především o diskusi o budoucích vizích," uvedla Jana Jabůrková z ČEPS. Jak ale ukazuje švédský příklad, nemusí být praktická realizace podobných návrhů nereálná. Až odborníci vyvinou vhodné materiály, bude možné uvažovat o umístění takových stožárů i do české krajiny.

Autor:

Jak neztloustnout po křupkách? Vyhrajte degustační sadu červíků WormUP
Jak neztloustnout po křupkách? Vyhrajte degustační sadu červíků WormUP

Honí vás mlsná? Co místo bramborových chipsů sáhnout po červících? Budete se divit, ale takhle pochoutka se skvěle hodí pro narozeninové oslavy,...

Mohlo by vás zajímat