130 let

Návrh Štěpána Kuklíka a Maji Raškové | foto: Reprofoto

Vyrostou v krajině místo železných stožárů obilné snopy?

Věda
  •   15:18
PRAHA - Futuristicky vyhlížející stromy, variace na ježka v kleci nebo útvar připomínají ementál. Tak by v budoucnu mohly vypadat stožáry vysokého napětí v Česku. Alespoň tedy podle pětice designérů, kteří své návrhy představili na dnešní tiskové konferenci uspořádané občanským sdružením Design Aliance.

Stožáry vysokého napětí vnímají lidé většinou jako rušivé elementy v krajině. Ukládání kabelů do podzemí je zhruba sedmnáctkrát dražší než jejich vedení na povrchu. I výrazné průmyslové konstrukce mohou ale s okolním prostředím splývat nebo ho doplňovat. Ukazuje to například realizace švédského studia No picnic – ve Stockholmu nyní vyrůstají originální stožáry, které budou sloužit zároveň jako lampy. Inspirovala je severská mytologie a mají být dokončené v roce 2010.

Design Aliance sdružující designéry, ateliéry a firmy se zájmem o podporu designu dnes představila projekt "Stožáry vysokého napětí budoucnosti". Inspirovala je ideová soutěž, která proběhla v roce 2007 na Islandu. Na projektu spolupracovala i společnost ČEPS provozující českou energetickou přenosovou soustavu a občanské sdružení CZECHDESIGN.CZ.

"Každý se zajímá především o vzhled interiéru, případně vnějšku budovy, design konstrukcí v krajině zůstává většinou na okraji zájmu," poznamenává Veronika Loušová z CZECHDESIGN.CZ.

Designéři Štěpán Kuklík a Maja Rašková připravili organicky tvarovaný stožár Lily a křehký Timber, který je inspirovaný stromem. Martin Přibík, jež má zkušenosti s tvorbou porcelánu, představil povětšinou industriálně vyhlížející stožáry. Práce Filipa Cvrčka vypovídá především o jeho citu pro grafický design. Subtilní stožáry Miriam Holeščákové připomínají obilné snopy a jejich koncepce umožňuje, aby se podle potřeby kombinovaly.

Tvůrci se neomezovali stávajícími technologiemi ani technickými parametry stožárů. "Nechtěli jsme designéry svazovat technickými detaily. Šlo nám především o diskusi o budoucích vizích," uvedla Jana Jabůrková z ČEPS. Jak ale ukazuje švédský příklad, nemusí být praktická realizace podobných návrhů nereálná. Až odborníci vyvinou vhodné materiály, bude možné uvažovat o umístění takových stožárů i do české krajiny.

Autor: Eva Hníková