Čtvrtek 23. března 2023, svátek má Ivona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vysílače mobilních sítí nezpůsobují rakovinu, zjistili vědci

Věda

  12:30
LONDÝN - Britští vědci zkoumali, zda bydlení v blízkosti stožárů mobilních operátorů škodí zdraví. Studie, do níž bylo zahrnuto přes tisíc dětí s rakovinou či leukémií, škodlivý vliv neprokázala.

Stanice BTS foto: Shutterstock

S přibývajícími stožáry mobilních operátorů se šíří obavy, zda může mít záření vysílačů negativní dopady na lidský organismus. V Británii se lidé kvůli strachu o své zdraví dokonce stěhují z jejich blízkosti.

Online vydání časopisu British Medical Journal zveřejnilo studii, která se zabývala otázkou, zda může mít blízkost vysílače v době těhotenství vliv na vznik rakoviny u malých dětí, jak se někteří lidé obávají.

Vědci z Imperial College London zkoumali data 1397 dětí do čtyř let, které trpí leukemií nebo mozkovým nádorem, a kontrolní skupiny zdravých dětí. Porovnali jejich adresy s rozmístěním vysílačů sítí mobilních operátorů.

Žádnou souvislost mezi nemocí a blízkostí stožáru ovšem nenašli. John Bithell z Oxfordské univerzity v komentáři studie nabádá lékaře, aby pacienty ujišťovali, že se vysílačů nemusejí bát. Stres spojený se stěhováním by nenarozeným dětem mohl ublížit víc než rádiové vlny.

Autor:

Mohlo by vás zajímat