Čtvrtek 28. října 2021, Den vzniku samostatného československého státu
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vysílače mobilních sítí nezpůsobují rakovinu, zjistili vědci

Věda

  12:30
LONDÝN - Britští vědci zkoumali, zda bydlení v blízkosti stožárů mobilních operátorů škodí zdraví. Studie, do níž bylo zahrnuto přes tisíc dětí s rakovinou či leukémií, škodlivý vliv neprokázala.

Stanice BTS foto: Shutterstock

S přibývajícími stožáry mobilních operátorů se šíří obavy, zda může mít záření vysílačů negativní dopady na lidský organismus. V Británii se lidé kvůli strachu o své zdraví dokonce stěhují z jejich blízkosti.

Online vydání časopisu British Medical Journal zveřejnilo studii, která se zabývala otázkou, zda může mít blízkost vysílače v době těhotenství vliv na vznik rakoviny u malých dětí, jak se někteří lidé obávají.

Vědci z Imperial College London zkoumali data 1397 dětí do čtyř let, které trpí leukemií nebo mozkovým nádorem, a kontrolní skupiny zdravých dětí. Porovnali jejich adresy s rozmístěním vysílačů sítí mobilních operátorů.

Žádnou souvislost mezi nemocí a blízkostí stožáru ovšem nenašli. John Bithell z Oxfordské univerzity v komentáři studie nabádá lékaře, aby pacienty ujišťovali, že se vysílačů nemusejí bát. Stres spojený se stěhováním by nenarozeným dětem mohl ublížit víc než rádiové vlny.

Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat