Úterý 27. července 2021, svátek má Věroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Motole pracují na zavedení léčby kmenovými buňkami

Věda

  7:00
PRAHA - Vědci z Ústavu experimentální medicíny v současnosti pracují na zavedení léčby amyotrofické laterální sklerózy pomocí kmenových buněk. Do klinických zkoušek v pražské Fakultní nemocnici v Motole bylo zařazeno 13 pacientů.

Kmenové buňky foto: Shutterstock

Toto závažné neurologické onemocnění vede k postupnému selhávání životních funkcí člověka, který se s postupující nemocí přestane hýbat, později i polykat až nakonec zemře, řekl profesor Josef Syka.

"O výsledcích se ještě nedá hovořit, protože to chvíli trvá. Začali jsme v polovině minulého roku, ale už se ukázalo, že je to bezpečné a žádný pacient neměl komplikace, ani se nezhoršil," řekla vedoucí vědeckého týmu Eva Syková, která se se svým týmem v ústavu věnuje výzkumu i dalších degenerativních onemocnění a poranění mozku a míchy.

PSALI JSME:

Na výzkumu léčby amyotrofické laterální sklerózy se v ústavu pracuje zhruba pět let. Nálezy u zvířat podle Sykové prokázaly, že je možné zpomalit postup choroby. Na základě toho navrhli vědci klinickou zkoušku, kterou schválil Státní ústav pro kontrolu léčiv.

Vědci a lékaři nyní sledují, zda léčba pomocí kmenových buněk zpomalí chorobu také u lidí. Využívají buňky kostní dřeně, vlastní buňky pacienta, které se vyberou a rozmnoží. Tento proces trvá přibližně tři týdny, pak jsou pacientovi podány, dodala Syková.

Onemocnění podle ní není příliš časté, v České republice se evidují desítky případů. Průměrná délka života pacientů s amyotrofickou laterální sklerózou se podle odborných studií pohybuje zhruba od dvou do pěti let od začátku diagnózy. Pouze deset procent nemocných přežívá déle než deset let.

kmenové buňky - grafika

Pro zvětšení rozklikněte

Nejnovější poznatky ve výzkumu kmenových buněk a jejich využití ve výzkumu léčby onemocnění míchy a mozku budou součástí přednášky, která se uskuteční tuto středu v rámci Evropského týdne mozku v pražské Akademii věd.

Syková se svým týmem pracuje od Nového roku v nově otevřeném Výzkumném centru buněčné terapie a tkáňových náhrad v pražské Krči, které navazuje na Inovační biomedicínské centrum Ústavu experimentální medicíny. Výzkum kmenových buněk a biologických materiálů se zaměřuje na jejich využití k reparacím, regeneracím a náhradám poškozených orgánů a tkání.

Autoři: ,