Úterý 17. května 2022, svátek má Aneta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vznáší se nám nad hlavami už 60 let. Sonda Vanguard 1 letos slaví výročí

Věda

  6:00
Darmstadt/Praha - Vesmírná sonda Vanguard 1 obíhá už 60 let kolem Země. Jedná se tak o nejstarší satelit, který se pohybuje na oběžné dráze a zůstává stále funkční. Přístroj, který měl původně za úkol měřit hustotu zemské atmosféry, do kosmu vypustili Američané v roce 1958. Od té doby sonda stále krouží kolem Země.

Americký satelit Vanguard 1 foto: Reuters

Kovová sonda, která je zhruba velikosti pomeranče (průměr 16 cm), se stále pohybuje ve vzdálenosti mezi 650 až 3800 kilometry od Země. Informaci zveřejnilo Evropské centrum vesmírních operací v německém Darmstadtu.

„Staré satelity, jako je například Sputnik, už dávno zanikly v atmosféře. Odhadujeme, že Vanguard 1 zůstane na oběžné dráže ještě stovky let. Mohou to být ale i tisíce,“ popisuje kosmický analytik Tim Flohrer.

Do vesmíru stylově. Elon Musk představil nové kosmické skafandry, prošly testy

Sonda Vanguard 1 je druhým nejstarším satelitem, který byl kdy vypuštěn do vesmíru. Na prvním místě ho předběhl sovětský Sputnik, ten ale už shořel při návratu na Zemi. Sověti ho přitom do vesmíru vypustili necelý rok před Vanguardem 1. „Sovětská sonda tehdy vzbudila v americkém vojenském štábu strach. Uvědomili si, že Sovětský svaz je technologicky vyspělý a může Spojené státy kdykoliv zasáhnout vojenskou útočnou raketou,“ popisuje historička Angelina Callahanová z americké Námořní výzkumné laboratoře (NRL).

Tehdy byly sondy typu Vanguard prvním americkým satelitním programem. Systém Vanguard se skládal z třífázové rakety, která předcházela výzkumným transportním raketám s pasažéry. Na jeho výrobě se mezi roky 1957 a 1958 podílelo 67 národů, včetně několika zemí Východního bloku.

Stroj byl na oběžnou dráhu vypuštěn 17. března roku 1958. Jeho startu přihlíželi státní politici, členové vojenského štábu i média z celého světa. Sonda z oběžné dráhy poté vysílala údaje o hustotě atmésféry a poskytla tak první měření povrchové atmosféry Země. Odhadla také počet mikrometeoritů, které obklopují planetu.

Vanguard 1 ale není jediný zastaralý kus techniky, který krouží kolem planety. Evropské centrum vesmírních operací eviduje celkem přes 23 000 předmětů, které v současnosti obíhají kolem Země. „Jsou mezi nimi vesmírné rakety a satelity, ale i kusy vesmírné techniky, odpad nebo vyhořelé motory raket, které se při startu odpojily,“ dodává Flohrer. To všechno se kolem planety nahromadilo během šedesátiletého objevování vesmíru.

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat