Úterý 23. července 2024, svátek má Libor
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Západní Antarktida se otepluje dvakrát rychleji, než se čekalo

Věda

  7:00
OSLO - Západní Antarktida se otepluje dvakrát rychleji, než se předpokládalo. Vyplývá to ze studie amerických vědců, která dnes byla představena v Oslu. Vědci se obávají, že by oteplování v Antarktidě mohlo vést k rychlejšímu vzestupu hladiny světových moří.

Antarktida foto: Martin Mykiska, Hedvabnastezka.cz

Podle studie vzrostla průměrná roční teplota ve sledované oblasti od roku 1958 o 2,4 stupně Celsia. Je to jedno z nejvyšších temp oteplování na světě a představuje to trojnásobek růstu celosvětové průměrné teploty. "Západní část ledové pokrývky Antarktidy se otepluje asi dvakrát rychleji, než jsme se dosud domnívali," uvedl jeden z autorů studie David Bromwich.

Stoupání hladiny

"Oteplování vyvolává obavy z toho, jak moc může Antarktida přispět k vzestupu hladin oceánů." Pokud by roztál veškerý ledový příkrov v západní Antarktidě, hladina moří by na celém světě se zvedla o 3,3 metru. Vědci ale zdůrazňují, že takový proces by trval několik století.

Západní Antarktida v současnosti přispívá k vzestupu hladin oceánů zhruba o 0,3 milimetru ročně. Výraznější vliv má v tomto směru tání ledovců v Grónsku, které podle vědců ročně zvýší hladinu moří o 0,7 milimetru.

Hladina světových moří zvolna stoupá. Za 20. století se podle vědců zvýšila o 20 centimetrů. Pro 21. století odborníci odhadují vzestup moří o 18 až 59 centimetrů v závislosti na tom, jak rychle bude růst průměrná světová teplota.

Autoři: ,
Témata: Antarktida, Oslo, Grónsko