Pondělí 27. března 2023, svátek má Dita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Proč mají zebry pruhy? Mouchám se z nich točí hlava

Věda

  7:00
STOCKHOLM/BUDAPEŠŤ - Jedním z důvodů pro typické pruhování zeber je možnost odhánění hmyzu. Tvrdí to alespoň tým švédských a maďarských vědců, který se snažil zjistit souvislost barvy srsti zvířat s útoky hmyzu. Pruhy zebry jsou podle tohoto experimentu pro odpuzování much sajících krev zcela nejvýhodnější. Podle expertů totiž zvláštním způsobem odrážejí světlo.
Zebry (ilustrační foto)

Zebry (ilustrační foto) foto: animal-globe.com

Podle zprávy zveřejněné v časopise Journal of Experimental Biology je důvodem velmi úzké pruhování, které se mouchám sajícím krev nelíbí."Začali jsme studovat koně s černou, hnědou a bílou srstí. U černých a hnědých koňů jsme pozorovali horizontálně polarizované světlo, které mouchy velmi přitahuje," vysvětluje členka týmu, Susanne Akessonová z Lundské univerzity.

ČTĚTE TAKÉ:

Světlo se tedy odráží od tmavé srsti a vodorovně ve vlnách proudí ke zraku much. Podle vědců přitom právě na tento druh světla hmyz zvlášť reaguje. U bílé srsti naopak pozorovali nepolarizované světlo, a tvrdí proto, že bílé koně mouchy obtěžují mnohem méně než jejich tmavosrsté příbuzné.

Svoje zkoumání pak ze zvědavosti přesunuli na zebru. V experimentálních podmínkách v Maďarsku vedle sebe postavili jednobarevné a dvoubarevné tabule sloužící jako mucholapky s různě širokými pruhy. Na mucholapku nejlépe imitující srst zebry, tedy s nejužšími pruhy, se podle vědců nachytalo nejméně much, dokonce i ve srovnání s bílými tabulemi.

Měření pomocí figurín

Vědci nakonec pro věrnější podobu zebry pro testování postavili na louku lepivé modely koní v barvách hnědé, černé, bílé a zebry. Za dva dny mouchy počítaly a nejméně jich bylo právě na zebře.

Evoluční biolog Matthew Cobb z univerzity v Manchesteru považuje experiment za důvěryhodný a fascinující, nicméně nevylučuje, že existují i další hypotézy odpovídající na otázku pruhování zebry.

Autoři: ,

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat