Čtvrtek 21. října 2021, svátek má Brigita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Proč mají zebry pruhy? Mouchám se z nich točí hlava

Věda

  7:00
STOCKHOLM/BUDAPEŠŤ - Jedním z důvodů pro typické pruhování zeber je možnost odhánění hmyzu. Tvrdí to alespoň tým švédských a maďarských vědců, který se snažil zjistit souvislost barvy srsti zvířat s útoky hmyzu. Pruhy zebry jsou podle tohoto experimentu pro odpuzování much sajících krev zcela nejvýhodnější. Podle expertů totiž zvláštním způsobem odrážejí světlo.
Zebry (ilustrační foto)

Zebry (ilustrační foto) foto: animal-globe.com

Podle zprávy zveřejněné v časopise Journal of Experimental Biology je důvodem velmi úzké pruhování, které se mouchám sajícím krev nelíbí."Začali jsme studovat koně s černou, hnědou a bílou srstí. U černých a hnědých koňů jsme pozorovali horizontálně polarizované světlo, které mouchy velmi přitahuje," vysvětluje členka týmu, Susanne Akessonová z Lundské univerzity.

ČTĚTE TAKÉ:


Světlo se tedy odráží od tmavé srsti a vodorovně ve vlnách proudí ke zraku much. Podle vědců přitom právě na tento druh světla hmyz zvlášť reaguje. U bílé srsti naopak pozorovali nepolarizované světlo, a tvrdí proto, že bílé koně mouchy obtěžují mnohem méně než jejich tmavosrsté příbuzné.

Svoje zkoumání pak ze zvědavosti přesunuli na zebru. V experimentálních podmínkách v Maďarsku vedle sebe postavili jednobarevné a dvoubarevné tabule sloužící jako mucholapky s různě širokými pruhy. Na mucholapku nejlépe imitující srst zebry, tedy s nejužšími pruhy, se podle vědců nachytalo nejméně much, dokonce i ve srovnání s bílými tabulemi.

Měření pomocí figurín

Vědci nakonec pro věrnější podobu zebry pro testování postavili na louku lepivé modely koní v barvách hnědé, černé, bílé a zebry. Za dva dny mouchy počítaly a nejméně jich bylo právě na zebře.

Evoluční biolog Matthew Cobb z univerzity v Manchesteru považuje experiment za důvěryhodný a fascinující, nicméně nevylučuje, že existují i další hypotézy odpovídající na otázku pruhování zebry.

Autoři: ,

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Mohlo by vás zajímat