Podle zprávy zveřejněné v časopise Journal of Experimental Biology je důvodem velmi úzké pruhování, které se mouchám sajícím krev nelíbí."Začali jsme studovat koně s černou, hnědou a bílou srstí. U černých a hnědých koňů jsme pozorovali horizontálně polarizované světlo, které mouchy velmi přitahuje," vysvětluje členka týmu, Susanne Akessonová z Lundské univerzity.
ČTĚTE TAKÉ: |
Světlo se tedy odráží od tmavé srsti a vodorovně ve vlnách proudí ke zraku much. Podle vědců přitom právě na tento druh světla hmyz zvlášť reaguje. U bílé srsti naopak pozorovali nepolarizované světlo, a tvrdí proto, že bílé koně mouchy obtěžují mnohem méně než jejich tmavosrsté příbuzné.
Svoje zkoumání pak ze zvědavosti přesunuli na zebru. V experimentálních podmínkách v Maďarsku vedle sebe postavili jednobarevné a dvoubarevné tabule sloužící jako mucholapky s různě širokými pruhy. Na mucholapku nejlépe imitující srst zebry, tedy s nejužšími pruhy, se podle vědců nachytalo nejméně much, dokonce i ve srovnání s bílými tabulemi.
Měření pomocí figurín
Vědci nakonec pro věrnější podobu zebry pro testování postavili na louku lepivé modely koní v barvách hnědé, černé, bílé a zebry. Za dva dny mouchy počítaly a nejméně jich bylo právě na zebře.
Evoluční biolog Matthew Cobb z univerzity v Manchesteru považuje experiment za důvěryhodný a fascinující, nicméně nevylučuje, že existují i další hypotézy odpovídající na otázku pruhování zebry.