Úterý 30. listopadu 2021, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jsou hrozny pro psy jedovaté? Zeptali jsme se vědců

Věda

  6:23
Je pravda, že se psi mohou otrávit hroznovým vínem a rozinkami? V jakém množství jsou nebezpečné? Na otázku odpovídá Jan Kolář z Přírodovědecké fakulty UK v Praze.

Pes (ilustrační foto) foto: Lidovky.cz

Psi se mohou otrávit mimo jiné čokoládou, makadamovými ořechy, výrobky obsahujícími náhradní sladidlo xylitol nebo cibulí a příbuznými rostlinami, jako jsou česnek, pórek a pažitka. 

Proč se na některé houby nesmí pít alkohol?

Těžké otravy psů mají na svědomí také hroznové víno a rozinky. Spolehlivě zdokumentované případy se začaly ve větší míře objevovat v posledních 10 až 15 letech. Dnes už se riziko hroznů i rozinek považuje za dobře prokázané a referuje o něm veterinární literatura.

Přesnou příčinu této otravy se však zatím nepodařilo objasnit. Nelze vyloučit, že ji způsobují dosud neidentifikované látky obsažené v hroznech. Hroznové víno či rozinky mohou u psů vyvolat selhání ledvin, které je mnohdy smrtelné. Nebezpečná je přitom už poměrně malá dávka. Je třeba znám případ, kdy jezevčíkovi selhaly ledviny po požití pouhých čtyř až pěti bobulí vína.

První známky otravy nastupují během několika hodin. Nejčastějším příznakem je podle literatury zvracení, k dalším patří průjem, nechutenství, únava, bolesti břicha, někdy také nadměrná žíznivost. Do 24 hodin obvykle poklesne nebo se zastaví produkce moči, což je projev zhoršené činnosti ledvin.

Veterinární toxikologická databáze VETTOX v sekci Hrozny a rozinky uvádí: „Otrava záleží na citlivosti jedince a na jeho genetické výbavě, ne všichni psi se rozinkami otráví. Nicméně pro citlivé jedince (a zatím neumíme určit, kteří to jsou) je požití nebezpečné, protože vede k rychlému selhání ledvin a velmi často také k úmrtí zvířete... Obsahové látky hroznů a rozinek se déle vstřebávají, proto je v rámci první pomoci možno vyvolat zvracení asi do hodiny od pozření a následně podat aktivní uhlí.“

Pokud pes sežere jakékoliv množství hroznového vína nebo rozinek, doporučuje se okamžitě kontaktovat veterináře. Při včasném zahájení léčby se zlepšují šance zvířete na přežití.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!