Sobota 16. října 2021, svátek má Havel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zeptali jsme se vědců: Dozraje ovoce v plastovém pytlíku rychleji?

Věda

  6:05
Ovoce v plastovém sáčku prý dozraje rychleji. Je to pravda? A co je příčinou? U některých druhů ovoce to skutečně funguje. Jejich dozrávání urychluje jeden zvláštní plynný hormon. Na otázku odpovídá Mgr. Jan Kolář, Ph.D. z Přírodovědecké fakulty UK.

Nejen živočichové, ale i rostliny mají své hormony – tedy látky, které regulují různé fyziologické a vývojové pochody, jsou účinné ve velmi nízkých koncentracích a mohou se šířit z orgánů, kde vznikají, do jiných částí těla. Jedním z rostlinných hormonů je ethylen. Tato jednoduchá sloučenina se vzorcem C2H4 má v molekule dva uhlíky spojené dvojnou vazbou. Za běžných teplot je ethylen plynný, což je u hormonů dosti neobvyklé.

Ethylen ovlivňuje celou řadu procesů. Způsobuje například tloustnutí stonků a zpomaluje jejich prodlužování. Účastní se odpovědí na stres a urychluje stárnutí i opad listů a květů. U mnoha rostlin podporuje růst přídatných (adventivních) kořenů, u ananasu a dalších druhů z čeledi bromeliovitých vyvolává kvetení.

Ethylen také urychluje zrání některých plodů. Takovým plodům říkáme klimakterické a vyznačují se tím, že se v nich před dozráním prudce zvýší tvorba ethylenu a dýchání. Vznikající ethylen stimuluje různé pochody spojené se zráním – změnu barvy, měknutí, sládnutí a podobně. Navíc podporuje svou vlastní produkci, takže buňky vyrábějí čím dál víc ethylenu. Nakonec se však tvorba hormonu zpomalí a plod uzraje.

Rajčata - ilustrační foto

Když dáte ovoce do neprodyšného plastového sáčku, nemůže vznikající ethylen unikat do vzduchu. Hromadí se v tedy plodu a urychluje jeho zrání. Ve velkém se ethylen používá pro dozrávání banánů. Banány se sklízejí a přepravují ještě zelené, aby se nezkazily během transportu z tropů do často velmi vzdálených zemí. Teprve krátce před prodejem se nechávají dozrát ve speciálních skladech, kde se do vzduchu přidává ethylen.

Kromě banánů řídí ethylen také dozrávání rajčat, jablek nebo většiny druhů peckovin. Některé jiné plody – například vinná réva, citrusy nebo jahody ho ovšem nepotřebují. Jejich zrání tedy zabalením do plastového sáčku nezrychlíte.

Autor:

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Dieselům hrozí paralýza. Drahý plyn brzdí výrobu AdBlue, auto bez něj nejede

Premium Majitelé moderních dieselových aut mohou mít brzy velké problémy. Znehybnit jejich auta může nedostatek plynu. Za vším...

Zapojte se do testu lahviček MAM Anti-Colic. Výběr tentokrát necháme na vás!
Zapojte se do testu lahviček MAM Anti-Colic. Výběr tentokrát necháme na vás!

V prvních měsících života se mohou u miminka náhle objevit kolikové záchvaty. Předcházet se jim dá i výběrem lahvičky se spodní ventilací. A právě...

Právě čtete