Úterý 30. listopadu 2021, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zeptali jsme se vědců: Proč má nutrie oranžové zuby?

Věda

  6:00
Na otázku proč má nutrie zvláštně zbarvené zuby odpovídá Jan Kolář z Přírodovědecké fakulty UK v Praze.

Přední zuby nutrie říční jsou opravdu nápadně oranžové. Podobně vybarvené řezáky však najdeme také u mnoha dalších druhů hlodavců. Hlodavci mají chrup výborně přizpůsobený k rozmělňování tvrdé rostlinné potravy. 

První pár zubů v jejich horní i dolní čelisti jsou specializované řezáky, nazývané také hlodáky. Hlodáky jsou vlastně dláta, která se sama ostří. Tyto zuby neustále dorůstají, jejich přední strana je pokryta tvrdou sklovinou a zadní stranu tvoří měkčí dentin neboli zubovina.

Zubovina se při kousání obrušuje rychleji než sklovina. Na konci hlodáku se díky tomu vytváří ostrá dlátovitá hrana. Proto dokážou hlodavci rozhryzat i velmi tvrdé materiály, jako jsou skořápky ořechů nebo dřevo. Sklovina hlodáků bývá často žlutá, žlutohnědá, oranžová nebo načervenalá. Její zbarvení způsobují sloučeniny železa, které se v ní ukládají.

Přesná funkce železa ještě není úplně jasná. Výzkumy ale ukazují, že zřejmě zlepšuje mechanickou a chemickou odolnost skloviny, tedy odolnost například proti poškrábání, popraskání nebo naleptání kyselými látkami z potravy.

Zeptejte se vědců

Neumíte si vysvětlit některé zákony přírody? Zajímá vás proč je obloha modrá, nebo proč si sova nemůže ukroutit krk? Zeptejte se vědců prostřednictvím rubriky serveru Lidovky.cz. Otázky posílejte na e-mail internet@lidovky.cz a do předmětu napište: otázka pro vědce a nebo položte otázku přes Twitter s hashtagem # otazkaprovedce. 

 

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...