Přední zuby nutrie říční jsou opravdu nápadně oranžové. Podobně vybarvené řezáky však najdeme také u mnoha dalších druhů hlodavců. Hlodavci mají chrup výborně přizpůsobený k rozmělňování tvrdé rostlinné potravy.
První pár zubů v jejich horní i dolní čelisti jsou specializované řezáky, nazývané také hlodáky. Hlodáky jsou vlastně dláta, která se sama ostří. Tyto zuby neustále dorůstají, jejich přední strana je pokryta tvrdou sklovinou a zadní stranu tvoří měkčí dentin neboli zubovina.
Zubovina se při kousání obrušuje rychleji než sklovina. Na konci hlodáku se díky tomu vytváří ostrá dlátovitá hrana. Proto dokážou hlodavci rozhryzat i velmi tvrdé materiály, jako jsou skořápky ořechů nebo dřevo. Sklovina hlodáků bývá často žlutá, žlutohnědá, oranžová nebo načervenalá. Její zbarvení způsobují sloučeniny železa, které se v ní ukládají.
Přesná funkce železa ještě není úplně jasná. Výzkumy ale ukazují, že zřejmě zlepšuje mechanickou a chemickou odolnost skloviny, tedy odolnost například proti poškrábání, popraskání nebo naleptání kyselými látkami z potravy.
Zeptejte se vědcůNeumíte si vysvětlit některé zákony přírody? Zajímá vás proč je obloha modrá, nebo proč si sova nemůže ukroutit krk? Zeptejte se vědců prostřednictvím rubriky serveru Lidovky.cz. Otázky posílejte na e-mail internet@lidovky.cz a do předmětu napište: otázka pro vědce a nebo položte otázku přes Twitter s hashtagem # otazkaprovedce. |