Neděle 26. března 2023, svátek má Emanuel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zeptali jsme se vědců: Jak se otáčejí slunečnice za sluncem?

Věda

  6:56
Pohybují se v noci slunečnice? A jak se otáčejí za sluncem? Na otázku odpověděl Jan Kolář z Přírodovědecké fakulty UK:
Slunečnice (ilustrační foto)

Slunečnice (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Lidé si obvykle myslí, že květenství slunečnic jsou vždycky orientována směrem ke slunci. To ovšem není pravda.

U slunečnic se každý den otáčejí za slunečním světlem listy a poupata. Poupata i plochy listů míří ráno přibližně k východu. Přes den sledují pohyb slunce po obloze, a díky tomu zachytí více světla potřebného pro fotosyntézu. Večer jsou pak otočeny na západ; většinou ne úplně, ale nemůžeme jim upřít snahu se západu aspoň přiblížit. V noci se pohybují opačným směrem, aby se před rozedněním vrátily zase na východ.

Kdybychom tedy natáčeli slunečnicové pole několik dní na video a záznam hodně zrychlili, viděli bychom rostliny, jak se každý den hýbou ze strany na stranu. Trochu by připomínaly diváky tenisového zápasu.

Jakmile však slunečnice rozkvetou, otáčení za sluncem postupně ustává. Plně rozkvetlá květenství nakonec míří celý den na východ a plochy listů obvykle na jih. Spekuluje se, že ranní světlo tak rychleji vysuší rosu vysráženou přes noc na květech. Ty jsou pak méně ohrožené houbovými chorobami, jimž se daří ve vlhku. Květy zároveň nejsou přímo vystaveny poledním slunečním paprskům. Proto se tolik nepřehřívají, což může mít příznivý vliv na životnost pylu.

Podle výzkumů se zdá, že pohyby listů a poupat slunečnic jsou ovládány jednak světlem, jednak denními biologickými hodinami. Prakticky všechny rostliny vnímají intenzitu, barvu i směr světla a na tyto podněty reagují.

Zeptejte se vědců

Neumíte si vysvětlit některé zákony přírody? Zajímá vás proč je obloha modrá, nebo proč si sova nemůže ukroutit krk? Zeptejte se vědců prostřednictvím rubriky serveru Lidovky.cz. Otázky posílejte na e-mail internet@lidovky.cz a do předmětu napište: otázka pro vědce a nebo položte otázku přes Twitter s hashtagem # otazkaprovedce

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!