Neděle 20. června 2021svátek má Květa 32 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Orientace > Věda

Zeptali jsme se vědců: Jak dlouho blechy dokážou přežít bez potravy?

blecha | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy blecha | foto: Reprofoto

Tato schopnost se u blech vyvinula během evoluce jako součást jejich zvláštního „životního stylu“. Blechy jsou svázány nejen se svým hostitelem, ale i s jeho hnízdem. Proto je téměř nenacházíme u druhů, které žádná hnízda nepoužívají – například u kopytníků. Na otázku odpověděl doc. RNDr. Jan Votýpka, Ph.D., z katedry parazitologie Přírodovědecké fakulty UK.

Dospělé blechy, jejichž jedinou výživou je krev, se po značnou část svého života vyskytují na těle hostitele (savce či ptáka). Přesto jej občas opouštějí a pak se zdržují v jeho hnízdě. Zde rovněž kladou vajíčka, z nichž se líhnou larvy. Ty se živí různými zbytky v hnízdech – organickým odpadem, výkaly dospělých blech a podobně.

Pro dospělé blechy se období hojnosti, tedy přítomnosti hostitele, střídají s časy hladovění. Savci a ptáci totiž ve svých hnízdech většinou nežijí nepřetržitě. Typickým příkladem jsou budky ptáků, které po většinu roku zejí prázdnotou. Totéž platí pro hnízda savců, ať již se jedná o dočasně obývané nory hlodavců, pelechy psů či podzemní „hrady“ lišek a jezevců.

Blechy se proto musely těmto výkyvům v dostupnosti potravy náležitě přizpůsobit – jednak svým chováním a životním cyklem, jednak svou fyziologií a metabolismem. Celý životní cyklus blechy (například blechy psí a kočičí), od nakladení vajíčka až po sajícího dospělce, může trvat méně než jeden měsíc. V nepříznivých podmínkách nebo za nepřítomnosti hostitele se však generační cyklus prodlužuje na mnoho měsíců až rok.

Toto prodloužení souvisí se stadiem kukly. Dospělec se může z kukly vylíhnout už zhruba po deseti dnech. Pokud je ale chladno nebo v hnízdě není hostitel, dokáže blecha čekat řadu měsíců.

Jak kukla pozná přítomnost hostitele? Je velice citlivá na vnější otřesy – když je v hnízdě klid, znamená to, že hostitel ještě nepřišel domů. Jakmile se však hnízdo začne otřásat, je to pro blechy v kuklách signál, že „oběd je na stole“, a začnou se kvapem líhnout.

Také dospělé blechy jsou poměrně dlouhověké. U některých druhů se při pravidelném krmení dožijí i čtyř let. Většinou však žijí mnohem kratší dobu; záleží především na teplotě a vlhkosti.

Nižší teplota obecně zpomaluje aktivitu a vývoj, čímž současně prodlužuje délku života. Pro blechy, stejně jako pro ostatní hmyz a členovce vůbec, je důležitá rovněž vlhkost – v příliš suchém prostředí rychle hynou.

Zeptejte se vědců

Neumíte si vysvětlit některé zákony přírody? Zajímá vás proč je obloha modrá, nebo proč si sova nemůže ukroutit krk? Zeptejte se vědců prostřednictvím rubriky serveru Lidovky.cz.

Otázky posílejte na e-mail internet@lidovky.cz a do předmětu napište: otázka pro vědce a nebo položte otázku přes Twitter s hashtagem # otazkaprovedce.

A jak je to s hladověním dospělců, tedy jak dlouho přežijí bez sání krve? I v tomto ohledu jsou blechy velmi dobře přizpůsobeny k obdobím půstu. Při nižší teplotě a vhodné vlhkosti dokážou některé druhy hladovět více než rok. Obecně platí, že větší druhy mohou hladovět déle, rovněž tak blechy z chladných oblastí vydrží bez potravy déle než blechy tropické a subtropické.

Vyhladovět naše druhy blech tedy není vůbec jednoduché. Stejné je to například u štěnic, které rovněž počítáme mezi hnízdní parazity. Zcela opačným případem jsou třeba vši. Ty jsou přizpůsobeny k těsnému a stálému kontaktu se svým hostitelem, a proto již po jediném dni hladovění mimo tělo hostitele většina z nich umírá

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Pronájem bytu 2+kk, 35 m2
Pronájem bytu 2+kk, 35 m2

Lidická, Poděbrady - Poděbrady III, okres Nymburk
11 500 Kč/měsíc