Neděle 25. července 2021, svátek má Jakub
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zeptali jsme se vědců: Jak se v evoluci člověka vyvinula světlá pleť a šikmé oči

Věda

  5:28
Barva kůže je dána několika faktory – přítomností pigmentů, prokrvením kůže a tloušťkou rohové vrstvy pokožky. Na otázku odpověděla Mgr. Zuzana Schierová z Hrdličkova muzeua člověka Přírodovědecké fakulty UK.

Afroameričané jsou diskriminováni od služby Airbnb. (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Tmavé zbarvení kůže je způsobeno produkcí pigmentu melaninu v buňkách zvaných melanocyty. Melanin chrání buňky těla před ultrafialovým zářením, jež vyvolává vznik chemicky reaktivních volných radikálů, poškozuje DNA a může způsobit rakovinu kůže. Melanin funguje jako ochranný filtr, který se evolučně vyvinul jako obrana proti nebezpečné ultrafialové složce slunečního záření.

Barva pleti

Na tomto místě vás určitě napadne, proč tedy všichni nemáme tmavou pleť. Přece čím více melaninu, tím vyšší ochrana před poškozením buněk a vznikem rakovinného bujení! Světlá kůže by měla být velmi nevýhodná.

S barvou pleti ovšem souvisí další důležitý děj, který probíhá v kůži – tvorba vitaminu D. Tento proces potřebuje dostatek slunečního záření. Příliš silná vrstva pigmentu omezí produkci vitaminu D a může způsobit například křivici, což je vážná choroba kostí.

Odstín barvy kůže je tedy kompromisem mezi ochranou buněk a nutností zajistit sluneční záření nezbytné k výrobě vitaminu D. Barva pleti – určená produkcí melaninu – je u jedince dána geneticky a stupeň pigmentace odpovídá prostředí, ve kterém se vyvíjela daná populace. Proto mají obyvatelé tropů kůži tmavou a lidé z vyšších zeměpisných šířek, kde Slunce svítí méně, naopak světlou.

Odolnost buněk

Tvorba melaninu u konkrétního člověka se nicméně do určité míry mění podle intenzity slunečního záření (když se v létě opalujete, pokožka tmavne).

Dalším důvodem, proč vznikla světlá barva kůže, je podle badatelky Ashley H. Robinsové odolnost buněk vůči chladu. Ve své studii došla k závěru, že buňky s vysokým obsahem melaninu jsou náchylnější k poškození mrazem a na tmavé kůži proto vznikají omrzliny snadněji než na světlé. V chladnějším klimatu je tedy výhodné mít pleť s menším množstvím pigmentu.

Zeptejte se vědců:

Neumíte si vysvětlit některé zákony přírody? Zajímá vás proč je obloha modrá, nebo proč si sova nemůže ukroutit krk? Zeptejte se vědců prostřednictvím rubriky serveru Lidovky.cz. Otázky posílejte na e-mail internet@lidovky.cz a do předmětu napište: otázka pro vědce a nebo položte otázku přes Twitter s hashtagem # otazkaprovedce.

Šikmé oči jsou tvořeny kožní řasou překrývající vnitřní koutek oka. Tato řasa nazývaná odborně epikantus je typická například pro asijské národy a původní obyvatele Ameriky. Evoluční příčiny jejího vzniku zůstávají dodnes otázkou a předmětem mnoha vědeckých diskusí.

Epikantus bývá často spojován s adaptací na prostředí s vysokou koncentrací prachových částic. V jiných teoriích se můžete dočíst o souvislosti s arktickým (ochrana proti zimě) nebo tropickým podnebím (ochrana proti poškození UV zářením). Každopádně můžeme říct, že velmi pravděpodobně je důvodem vzniku kožní řasy potřeba ochránit oční bulvu – ať už před prachem, nebo před jinými nežádoucími faktory, které by mohly poškodit zrak.

Autor: