Úterý 5. července 2022, Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zeptali jsme se vědců: Může některá z látek v těle klíštěte lidstvu posloužit v oblasti anesteziologie?

Věda

  5:17
Úspěšné sání hostitelovy krve vyžaduje celý arzenál chemických látek, které má klíště ve svých slinách. Některé z těchto látek dokážou například zabraňovat srážení krve, jiné rozšiřují cévy a další poskytují klíštěti obranu před imunitním systémem. Tyto schopnosti klíštěcích molekul mohou být člověku velmi užitečné, pokud se je naučíme správně využívat. Na otázku odpověděla Mgr. Magdalena Gajdošová z katedry ekologie Přírodovědecké fakulty UK.

Klíště (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Za projevy alergických reakcí může často histamin, látka produkovaná především bílými krvinkami. Klíšťata se při sání krve s histaminem setkávají, a aby zabránila jeho projevu ve formě zánětu (který by na přisáté klíště upozornil hostitele), mají ve svých slinách protein, který na sebe histamin váže. 

Zeptejte se vědců

Neumíte si vysvětlit některé zákony přírody? Zajímá vás proč je obloha modrá, nebo proč si sova nemůže ukroutit krk? Zeptejte se vědců prostřednictvím rubriky serveru Lidovky.cz.

Otázky posílejte na e-mail internet@lidovky.cz a do předmětu napište: otázka pro vědce a nebo položte otázku přes Twitter s hashtagem # otazkaprovedce.

Tento protein má velký potenciál jako látka potlačující některé typy alergií. Krom toho se také například ukazuje, že některé molekuly v klíštěcích slinách mají protinádorovou aktivitu a do budoucna by tedy mohly být využívány při léčbě rakoviny.

Myšlenka, že by paraziti mohli napomáhat v medicíně, přitom není ojedinělá. Paraziti prošli dlouhým evolučním vývojem v těsné blízkosti hostitelů, během kterého si vybudovali nejrůznější efektivní strategie ovlivňující hostitelovo tělo. Vědci je nyní mohou podrobně zkoumat a naučit se je správným způsobem využívat. Například parazitičtí červi, jako jsou škrkavky, jsou již léta předmětem zkoumání v rámci léčby alergií i dalších autoimunitních onemocnění.

Klíště - ilustrační foto
Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!