Pondělí 27. června 2022, svátek má Ladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zeptali jsme se vědců: Proč večer víc fouká vítr?

Věda

  6:08
Šárka Škorpíková nám napsala: „Když nocuji v české přírodě, je k večeru podezřele často celkem bezvětří. Ale kolem deváté, desáté večer se skoro vždy rozfouká vítr – jako naschvál, aby člověk neměl klidné spaní. Lze tento jev nějak obecněji vysvětlit, nebo je to jen souhra náhod?“ Otázku zodpověděl doktor Miloslav Müller, meteorolog působící na Přírodovědecké fakultě UK a v Ústavu fyziky atmosféry AV ČR.

Vítr (ilustrační foto) foto: Shutterstock

To, co popisujete, může být částečně způsobeno prostým faktem, že vítr vnímáme intenzivněji, když nás ruší od spánku. Zmíněný jev však má přinejmenším zčásti také fyzikální podstatu. Uplatňuje se hlavně při radiačním typu počasí – tedy „pěkném počasí“, které si obvykle k nocování v přírodě vybíráme.

V této situaci jsou povětrnostní podmínky ovlivňovány hlavně zářivými toky tepla a s nimi spojenými pohyby vzduchu – výstupnými a sestupnými. Nejvyšší rychlosti dosahuje vítr po poledni, kdy se zemský povrch silně ohřívá, což má za následek vertikální promíchávání vzduchu (mluvíme o takzvané termické konvekci).

Lehký teplý vzduch stoupá od země a je nahrazován chladnějším z výšky zhruba 1–2 km. Odtud si vzduch přináší vyšší rychlost horizontálního pohybu. Ve vrstvě blízko povrchu ho totiž brzdí tření, zatímco nad ní obvykle proudí rychleji. Jak konvekce k večeru slábne, vítr se utiší.

Kde se však bere případné zesílení větru ve večerních hodinách? Vysvětlením může být místní cirkulace v členitém terénu, konkrétně svahový vítr.

Během dne svahový vítr směřuje podél svahů vzhůru v důsledku ohřívání přilehlého vzduchu. V nočních hodinách naopak těžký chladný vzduch stéká do nižších poloh. Právě nástup noční fáze uvedeného cirkulačního systému by mohl způsobovat zmíněnou nepohodu.

Zeptejte se vědců

Neumíte si vysvětlit některé zákony přírody? Zajímá vás proč je obloha modrá, nebo proč si sova nemůže ukroutit krk? Zeptejte se vědců prostřednictvím rubriky serveru Lidovky.cz.

Otázky posílejte na e-mail internet@lidovky.cz a do předmětu napište: otázka pro vědce a nebo položte otázku přes Twitter s hashtagem # otazkaprovedce.

Autor:

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Právě čtete