Sobota 13. července 2024, svátek má Markéta
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Orientace

Ráno pěšky, přestávky v pohybu, učení venku. Jak školy bojují s nárůstem počtu obézních dětí?


Škola nemusí být jen místo, kde se sedí v lavicích. Děti by se měly podle MŠMT více hýbat – trávit přestávky aktivně, třeba i venku v okolí školy, nebo se učit v přírodě. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Premium
Fyzická kondice českých dětí upadá a jejich BMI (Body Mass Index) se neustále zvyšuje. Dokazují to i data: v roce 2021 provedlo Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost Studii antropologických měření u dětí, které přicházely na preventivní prohlídky, a porovnalo je s daty z předešlých období. Ze všech českých dětí napříč věkem měla téměř desetina nadváhu a 16,4 % bylo dokonce obézních, zatímco například ještě v roce 2016 obezitou trpěly jen 10,3 % dětí.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit

Ruku v ruce s nárůstem hmotnosti klesá u českých dětí jejich všeobecná zdatnost, jak dokázala i tematická zpráva České školní inspekce Tělesná zdatnost žáků na základních a středních školách, kterou ČŠI vydala v roce 2023.

Z testování, které prováděly všechny základní a střední školy, vyplynulo, že relativně nejlépe (i když stále nijak skvěle) jsou na tom s fyzickou zdatností děti ve 3. třídě ZŠ.

Čím jsou starší, tím jsou na tom hůř a největší pokles byl zaznamenán v testu aerobní vytrvalosti – přičemž chlapci zvládli všechny testy lépe než dívky a v pozdějším věku se rozdíly zvyšují.

I proto přichází MŠMT s Plánem podpory pohybu dětí, žáků a studentů ve školách a školských zařízeních, který by měl dětem přinést aktivnější trávení času – a do budoucna zvýšit jejich zdatnost, snížit hmotnost a přinést i úspory resortu zdravotnictví.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se

Každý pátý člověk na planetě řeší neplodnost. V Čechách to může být i 15 %
Každý pátý člověk na planetě řeší neplodnost. V Čechách to může být i 15 %

O někoho se opřít a nebýt v tom sama… To byl hlavní impuls, proč Anna Sedláková a Karolína Krejčová založily projekt Indiánky. Obě dvě slyšely ve...