Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Označte si nože, vypněte hořáky. Čína vydává kvůli sjezdu komunistů absurdní zákazy

Svět

  6:00
PRAHA/PEKING - Ve středu začíná devatenáctý sjezd Komunistické strany Číny, nejdůležitější událost čínské vnitřní politiky. I na čínské poměry masivní akci doprovázejí nebývalá bezpečnostní opatření, občas hraničící s absurditou. Opatření zahrnují zákaz horkovzdušných balónů, evidování nožů QR kódy, skenování obličejů v metru či extrémní požadavky na čistotu v ulicích. Znalci očekávají posílení pozice prezidenta Si Ťin-pchinga.

Číňané sledují živý přenos z komunistického sjezdu. foto: Reuters

Bezpečnostní manévry připravující hlavní město Číny Peking na pořádání monstrózní akce, která určuje budoucnost Číny na dalších pět let, běžely letos už od léta. Nácviky zásahů speciálních jednotek ve veřejné dopravě a zavádění nových kontrolních opatření pasažérů byly denní realitou obyvatel Pekingu už v srpnu. V posledních týdnech ale čínské bezpečnostní složky utáhly šrouby nebývale těsně.

Přípravy na sjezd se projevují v pekingském veřejném prostoru patrnou péčí o čistotu v ulicích. Na světoznámé Náměstí nebeského klidu byly povolány oddíly metařů, které navíc dostaly jasná pravidla pro hodnocení jejich práce. Bílé triko návštěvníků náměstí musí zůstat čisté i poté, co se vyválí na zemi. Ulice i bary zaplavily červené prapory a nápisy hlásající „vřelé přijetí“ všech 2 287 pečlivě vybraných delegátů sjezdu. Město sestříváhá zeleň a vysazuje nové květiny.

Velká Lidová Kongresová Síň.
Auta zaparkovaná během čínského komunistického sjezdu.

Místní však dle svých slov mají sjezdy státní strany rádi. Během sjezdů je totiž zvykem výrazně omezovat provoz průmyslových závodů v okolí Pekingu, aby město alespoň na pár dní uniklo všudypřítomnému smogu. Sjezdy jsou tak jednou z mála příležitostí, jak v Pekingu za běžného dne spatřit čistou modrou oblohu.

Bezpečnost nade vše

Z obav o narušení bezpečnosti zašly bezpečnostní složky do krajních mezí. Kromě téměř totálního nasazení policistů, se v ulicích čínských měst nacházejí tisícovky členů civilní bezpečnosti označené páskou na ruce. K radikálním opatřením přistoupila Čína ve veřejné dopravě. Při vstupu do metra procházejí cestující kontrolou ne nepodobnou té na letištích, jejich zavazadla projíždějí skenerem, oni sami jsou kompletně prohledáni. Některá města dokonce ve vlakové dopravě zavedla skenování obličejů cestujících.

Nejsilněji je starost o bezpečnost patrná v bezprostřední blízkosti areálu, ve kterém se sjezd koná. V platnost tam vstoupila celá plejáda zákazů. V okolí areálu nebude například možné založit oheň, včetně zapálení plynových hořáků. Z toho důvodu zavřely v dané dny okolní restaurace. Zamluvit si v centru Pekingu nelze ani pobyt přes služby sdíleného ubytování. Doručovací společnosti nemohou svým klientům dovézt žádné tekutiny ani prášky.

Veřejná doprava se stala jedním z hlavních terčů bezpečnostních opatření.

Obchody nesmí prodávat obyčejné nože. Majitelé nožů, jejichž čepel má více než 10 centimetrů, je musí elektronicky evidovat pomocí QR kódu pro lehké rozpoznání majitele. V době konání sjezd si obyvatelé Pekingu nekoupí ani hračky připomínající střelnou zbraň. Kromě provozu dronů bude zakázáno vzlétnout i s horkovzdušnými balóny.

Čína prý v době sjezdu komunistů v říjnu uzavře Tibet pro cizince

Kontroly pocítili i cizinci. Během několika zátahů na bary a noční podniky byla cizincům kontrolována víza a odebrány vzorky moči pro testy na drogy. Ti, kteří v Číně dlouhodobě pracují, zažili noční návštěvy policie, jež jim taktéž kontrolovala víza a shromažďovala informace o jejich práci. Přísnější monitorování se týká i disidentů.

„Řekli mi ať nedávám žádné interview a donutili mě podepsat prohlášení, že jim nezpůsobím žádné potíže,“ vypočítává pro Guardian právník zabývající se lidskými právy, který sídlí v Pekingu.

Sjezdový shon se ale nevyhne ani rurálním venkovským oblastem Číny, kde velké tlampače, které ještě v sedmdesátých letech sloužily k šíření oficiální propagandy, zprostředkují průběh sjezdu. Pro mnoho pamětníků je jejich užití téměř nostalgickou záležitostí. „Bývaly skoro posvátné a autoritativní,“ vzpomíná 68 letý farmář pro čínskou agenturu Xinhua.

Co od sjezdu očekávat?

Znalci čínských vnitřních poměrů očekávají potvrzení silné role prezidenta Si Ťin-pchinga. Ten v uplynulé půldekádě úspěšně umlčel kritiky režimu a předpokládá se, že na letošním sjezdu dosadí na klíčová místa exekutivy jemu loajální spolupracovníky.

Podle serveru americké televize ABC kolují v čínských nejvyšších kruzích spekulace, že se Si Ťin-pchingova silná pozice promítne i do stranické ústavy a čínskému vůdci bude udělena pozice předsedy strany, která je natolik prestižní, že od smrti Mao Ce-tunga nebyla nikomu udělena.

Prezident Si Ťin-pching si pravděpodobně upevní svou pozici.

Si Ťin-pchingův vliv se pochopitelně nelíbí kritikům režimu. „Si nahrazuje kolektivní vedení strany vládou jednoho muže. Zreformoval bezpečnostní, vojenský a ekonomický systém tak, aby bylo vše podřízeno jemu. Kompletně mění celou stranu,“ vysvětlil pro server ABC profesor Wu Quiang, který přišel o místo v prestižní univerzitě Tsinghua.

Podporovatelé Si Ťin-pchinga ale naopak zdůrazňují potřebu silného vůdce. „Nemyslím si, že po sjezdu bude z Číny diktatura. Systém bude zaměřen na efektivitu a loajalitu ke straně, která zajistí, aby byly věci dotaženy do konce,“ řekl neoficiální mluvčí čínské vlády Victor Gao.

Západní model? Přežitý, míní čínská média

Čínská média, která před sjezdem zintenzivnila útoky na západní země, ale vidí čínský systém, jenž má v ústavě vetknutou vedoucí roli komunistické strany, jako více spolupracující a hledající shodu. Západní režimy jsou podle nich typické „neustálým hašteřením a změnami politik, které tvoří hlavní znaky liberální demokracie a ignorují zájmy většiny občanů“.

Čínské muzeum šokovalo výstavou, která přirovnává černochy ke zvířatům

Že by se Čína přibližovala západnímu modelu, zcela odmítají. „Čína nemá absolutně žádnou potřebu dovážet rozpadající se politické systémy z jiných zemí. Po pár staletích se ukazuje stáří Západního modelu. Je nejvyšší čas pro hlubokou reflexi závažných chyb demokracie, která jich přinesla víc, než jich vyřešila,“ hlásá se svých prohlášeních čínská tisková agentura Xinhua.

Agentura sice nejmenovala žádné konkrétní země, v minulosti již ale čínská média v tomto směru poukazovala na volbu Británie odejít z Evropské unie nebo zvolení Donalda Trumpa jako příklady chyb západní demokracie.

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!