10. dubna 2018 9:18 Lidovky.cz > Relax > Pivo a pivovary

Pivovarský dům v Praze slaví narozeniny. Pivo vaří už dvacet let

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Pivovarský dům v Praze - jeden z prvních minipivovarů v Česku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pivovarský dům v Praze - jeden z prvních minipivovarů v Česku. | foto: Pivo Praha

PRAHA Čtveřice nadšenců do pivní technologie otevřela přesně před 20 lety svůj vlastní minipivovar s restaurací. Z odvážného plánu a jednoho z nejstarších minipivovarů v Česku se po letech vyklubal vyhlášený zdroj dobrého piva a jídla.

Co jiného než restaurační pivovar? Nápad čtyř kolegů, kteří se po sametové revoluci rozhodli opustit zavedené zaměstnání v pivovarnické branži a věnovat se vlastní konstrukční práci, patřil ve své době k průkopnickým.

Minipivovarů bylo tehdy jako šafránu a od nápadu k realizaci vedla dlouhá cesta. Ani ne tak z technického hlediska.

Michal Černý, Petr Janík, Jan Šuráň a Václav Potěšil už pět let podnikali v oboru inženýrských prací pro pivovary a technologie byly jejich denním chlebem. Ale jako ve většině podobných nápadů - o peníze šlo „až“ v první řadě.

Na počátku byl jejich první prototyp varny pro minipivovary, se kterým obešli mnoho pražských restaurací. Jenže vlastní výrobu piva v polovině devadesátých let brali hospodští ještě jako velkou neznámou. Nebo spíš riskantní podnik.

Místo sportu pivo

„V současné době boomu minipivovarů bychom pravděpodobně s podobnou nabídkou museli uspořádat výběrové řizení. Doby se mění…,“ vzpomíná jeden ze čtveřice Václav Potěšil.

Pustili se tedy do celého projektu sami. V Pivovarském domě, kde původně pracovali ve Výzkumném ústavu pivovarském a sladařském, byly volné prostory po prodejně sportu. Pivovarnickou technologii byli schopni zajistit sami a našli ještě kolegu, který byl ochotný se ujmout provozu kuchyně.

Zbývalo vyřešit, kde na to vzít. Obvyklá cesta obcházení bank s podnikatelským záměrem v ruce ke kýženému úspěchu nevedla. Neměli čím ručit ani ty správné konexe. A nepotřebovali ani stamiliony, které v té době banky půjčovaly ochotně a skoro každému jak na běžícím pásu.

Spása přišla z Japonska

Spásou se ukázal vstup obchodního partnera z Japonska, kterému v té době uváděli do provozu minipivovar. Na nabídku reagoval vstřícně a půjčil 250 tisíc dolarů na v té době dobrý úrok 6 procent. „Mohli jsme začít budovat svůj sen,“ vzpomíná Potěšil.

Slavnostní start tak zažil Pivovarský dům s vlastním pivovarem a restaurací, ležící kousek nad Karlovo náměstím, 10. dubna 1998. Což samo o sobě ještě neznamenalo, že mají páni majitelé vyhráno.

Půjčku spláceli ještě další tři roky a skutečným oříškem to bylo zejména v situaci, kdy kurz koruny k dolaru klesl ze 30 korun (v době pořízení úvěru) na 40 korun.

Potěšil vzpomíná, jak si v té době někdy ani nevyplatili vlastní mzdu. Dnes by je za to zřejmě celní úřad označil za „ekonomicky nestabilní“ a pořádně by jim zvýšil částku na zajištění spotřební daně.

Přesvědčení, že budují něco, co má význam, jim pomohlo potíže překonat. V roce 2004 půjčku splatili a mimo jiné také díky tomu Pivovarský dům patří dnes, tedy v době, kdy po celém Česku aktuálně funguje na 406 podobných minipivovarů, k vyhledávaným destinacím pražských domorodců i zahraničních turistů.

Při každé oslavě se sluší připomenout oslavencovy zásluhy. Pivovarský dům se chlubí těmito NEJ:

- jako první začal u nás vyrábět a nabízet ochucená piva (kávové, višňové, banánové…)

- údajně jako první na světě uvařil zelené kopřivové pivo a také adventní vanilkové

- v Česku jako první vyrobil horké pivo, dále tokajské, bramborové, Quinoa, Grodziskie,...

- inspiroval řadu průmyslových pivovarů, pro některé vyvinul i receptury a dodával speciální kvasnice

- v roce 2008 se zařadil mezi první průkopnické nekuřácké hospody v Praze

- obohatil českou gastronomii o řadu jídel, vařených s využitím piva (třeba takové pivní palačinky)

petMiroslav Petr
  • 0Diskuse
Provident Financial s.r.o.
Specialista péče o zákazníky v terénu

Provident Financial s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj