8. dubna 2016 11:30 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

POHNUTÉ OSUDY: Jako fotbalista a herec zářil. Byl O. J. Simpson i dvojnásobný vrah?

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 1Diskuse
O.J. Simpson | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy O.J. Simpson | foto: nbclosangeles.com

Tomu příběhu se nechce věřit. Vždyť zní jak z pera laciného hollywoodského scenáristy. O. J. Simpson se stal v lize amerického fotbalu NFL hvězdou, pak členem síně slávy. Proslavil se také hraním – právě v Hollywoodu; i v Česku je dobře známá třeba postava nešikovného detektiva Nordberga z trilogie Bláznivá střela. Úspěšný život Simpsonovi skončil, když před dvaceti lety stanul před soudem za dvojnásobnou vraždu.

Trestní proces, denně přenášený největšími americkými televizemi, skončil jeho osvobozením, civilní ho však uznal vinným a Simpson musel zaplatit 33,5 milionu dolarů.

Bylo to poklidné předměstí Los Angeles. Krátce po půlnoci 13. června 1994 však klid narušily sirény policejních vozů. Před jedním z domů se nacházela scéna hrůzy. Po bílých dlaždicích na zemi tekly rudé potůčky, krev byla všude okolo. V jejím centru ležela dvě těla – ženské a mužské. Nicole Brownová Simpsonová a Ronald Goldman byli brutálně zabiti. „Musela to být vražda ze vzteku či vášně. Oběti měly mnoho bodných a řezných ran, hlavně na krku,“ řekl BBC Tom Lange z losangeleské policie, hlavní detektiv případu.

Policie věděla, kam se poté vydat. Bývalý manžel musí být v podobných případech vždy informován a hlavně bývá často jedním z hlavních podezřelých. Oním bývalým manželem byl O. J. Simpson, afroamerická sportovní hvězda, známá z televize i kin.

Simpson (narozen 9. července 1947) vyrůstal v San Francisku jako dítě postižené křivicí. V pěti letech se jeho rodiče rozvedli a on zůstal pouze s matkou. Možná i proto nebyl bezproblémovým dítětem. Vstoupil do jednoho z pouličních gangů, krátce byl kvůli tomu i v „pasťáku“.

Nakonec ale u něj vyhrála láska k americkému fotbalu.

Ve škole hrál na ofenzivní i defenzivní pozici. Získal sportovní stipendium na University of South Carolina, kde hrál na pozici running back – to je fotbalista, který přijímá přihrávky od quarterbacka a pak utíká vpřed. V univerzitních arénách rostla hvězda, která měla zazářit jasným světlem.

Simpson skvěle běhal, závodil i v atletice. Dokonce byl ve štafetě členem týmu, který překonal světový rekord,ikdyž ho mezinárodní atletická federace IAAF neuznává. V roce 1968 vyhrál několik prestižních fotbalových univerzitních cen a bylo jasné, že tenhle muž bude brzy v NFL – v profesionální elitní soutěži, o níž sní téměř každý americký chlapec.

O. J. Simpson

Na draftu o rok později si ho vybral tým Buffalo Bills. V roce 1973 vytvořil rekord NFL, když jako první muž v historii za sezonu pokořil hranici 2000 yardů. O čtyři roky později Buffalo hráče s přezdívkou „Juice“ vyměnilo do týmu San Francisco 49ers. V roce 1979 Simpson skvostnou kariéru ukončil. O šest let později už byl členem síně slávy NFL.

Už v dobách své největší sportovní slávy si občas „odskočil“ k filmovému a televiznímu byznysu. Účinkoval třeba ve filmech Skleněné peklo (The Towering Inferno, 1974), Přejezd Kassandra (The Cassandra Crossing, 1976) či v úspěšném seriálu Kořeny (Roots, 1977). Když se sportem skončil, založil vlastní produkční společnost, jež se soustředila především na televizní filmy. Vedle toho však zůstal i u fotbalu, když zápasy v televizi komentoval.

Druhá svatba byla s blonďatou servírkou Nicole Brownovou

V soukromí ale prožil osobní tragédii. V roce 1967 se oženils Marguerite Whitleyovou a měli spolu tři děti. V roce 1979 se však dcera Aaren měsíc před druhými narozeninami utopila v rodinném bazénu.

O pár měsíců později se Simpsonovým rozpadlo manželství.

Na začátku roku 1985 se Simpson znovu oženil, když si vzal Nicole Brownovou, blonďatou servírku, kterou poznal v jednom z barů v Los Angeles. Narodily se jim dvě děti a manželé byli pak dlouho označováni za perfektní smíšený pár. Jenže poté vyplulo na povrch, že se Simpson na manželce dopouští domácího násilí. Na konci února 1992 požádala Brownová o rozvod.

Po rozvodu nabral život třiatřicetileté blonďaté krásky rychlý spád. Její noci naplnily večírky plné alkoholu, drog a sexu. „Bylo to, jako by vypouštěla páru,“ popsal později její přítel Ron Shipp. „Do té doby to byla oddaná manželka a matka. Asi za to mohl kokain.“

Večer 12. června 1994 se bývalí partneři potkali na tanečním vystoupení jednoho z dětí. Simpson jel pak dle svých slov domů, Brownová s dětmi na večeři do restaurace, kde pracoval její pětadvacetiletý přítel Ron Goldman jako číšník. Ve 21.15 dorazili i s dětmi domů. O tři hodiny později už byli na místě detektivové.

Vyšetření ukázala, že Brownová brzy zemřela na hluboké rány do krku. Goldman ale s vrahem dlouho bojoval, všude před domem byly stopy krvavého zápasu. Na místě se našla zakrvácená levá rukavice a kapky krve směřující k chodníku, které musely patřit zraněnému útočníkovi.

Čtyři detektivové se tedy vydali do domu bývalého manžela Brownové. Na dveřích jeho auta našli krvavé stopy a na zahradě zakrvácenou pravou rukavici, která na první pohled musela patřit k levé, nalezené před domem zavražděné. Další důkaz se nacházel v ložnici. „Nejdřív jsme jim nevěnovali pozornost. Až pak jsme zjistili, že na černých ponožkách je hodně krve. V laboratoři jsme zjistili, že ta krev patřila Brownové. Ten, kdo ponožky nosil, musel být jejímu zápasu o život přítomný,“ líčil pro BBC vyšetřovatel Bert Luper.

Simpson v domě nebyl, odjel do Chicaga. Když se o několik hodin později vrátil, našel dům obklopený policisty i novináři. Zpráva o vraždě v rodině známé osobnosti se už rozkřikla do celého světa. Detektivové si hned všimli, že Simpsonova levá ruka je zraněná, na prstu měl řeznou ránu. Podle policie uváděl jako důvod svého zranění několik různých verzí.

Ale detektivové si pořád nebyli stoprocentně jistí, takže Simpsona po výslechu propustili. Postupně však nabývali dojmu, že vrahem musel být on. Zjistili třeba, že násilí se na Brownové dopouštěl i po rozvodu a že ji ustavičně sledoval.

Bizarní televizní podívaná na pomalou policejní honičku

Čtyři dny po vraždě vydala policie zatykač. Jenže Simpson se nevzdal. Celá Amerika sledovala v přímém televizním přenosu bizarní scénu: bílé auto se šinulo po dálnici nepříliš velkou rychlostí a za ním jelo několik desítek policejních vozů se zapnutými majáky. Ve stejnou dobu se třeba v newyorské Madison Square Garden hrálo finále basketbalové NBA a někteří diváci halu opustili jen proto, aby mohli sledovat Simpsonovo pronásledování. Na chodnících Los Angeles postávaly desítky lidí a pokřikovaly na nejhledanějšího muže Ameriky, když kolem nich projížděl ve svém bílém Fordu Bronco.

Simpson dojel až do svého domu, kde se nakonec nechal zatknout. Policie věřila, že svou manželku sledoval, a když uviděl, že je s ní Goldman, popadl ho záchvat žárlivého vzteku. Po zabavení Fordu našli forenzní experti uvnitř vozidla stopy krve nejen Brownové, ale i Goldmana. Tohle byl další důkaz, který napovídal, že musel být Simpson do dvojnásobné vraždy zapleten.

Někteří odborníci, kteří později případ zkoumali, ale kritizovali, že se policie zaměřila jen jedním směrem a nechala se tím zaslepit. Nevěřili ani, že by Simpson z boje na život a na smrt s mladším mužem, který byl navíc ve skvělé fyzické formě a ovládal karate, vyvázl jen se zraněným prstem.

Goldman měl poraněné klouby na ruce a krvavé kapky na podrážce bot, což napovídalo, že na útočníka chvaty karate použil.

Jedinými Simpsonovými zraněními byly ale jen tři malé řezy na ruce. Ty mohly být způsobeny nehty. Jenže Goldman měl nehty příliš krátké. Za nehty Brownové se opravdu našla krev. Ale krevní skupina neodpovídala Simpsonově!

„Podle toho, co jsem viděl, policie zacházela špatně s místem činu. Stopy pošlapala a vznikl tak mix DNA,“ zlobil se i přední odborník na forenzní vyšetřování Henry Lee. A stopy krve v Simpsonově autě? Uvnitř podle kritiků bylo před forenzními specialisty několik detektivů, kteří byli i na místě činu a kteří mohli vůz „kontaminovat“ krví obětí. To bylo jedno ze závažných pochybení, kterých se policie dopustila.

Krevní stopy v autě, na ponožkách i na místě činu naznačovaly, že někdo s důkazy mohl manipulovat. Podezření padlo na detektiva Marka Fuhrmana – muže, který objevil rukavice jak na místě činu, tak v Simpsonově domě (obhajoba ho u soudu obvinila, že rukavici k Simpsonovi přinesl).

Podstrčil jste důkazy? Detektiv u soudu neodpověděl

Fuhrman měl navíc pověst rasisty a v minulosti ho obvinili z manipulování zpráv a bití podezřelých. „Detektive, zfalšoval jste někdy policejní zprávu?“ ptali se ho později u soudu. „Odvolávám se na pátý dodatek ústavy,“ odpověděl. „Detektive, podstrčil jste či manipuloval s důkazy v tomto případě?“ Odpověď byla stejná. „Odvolávám se na pátý dodatek ústavy.“ Fuhrman využil práva nevypovídat...

To jsme ale předběhli. Soud se Simpsonem začal 24. ledna 1995 a byl označován za proces století. Většina televizních stanic ho přenášela živě, noviny každý den referovaly na předních stranách o vývoji. Obžaloba předkládala nepřímé důkazy a snažila se porotu přesvědčit o tom, že je Simpson násilník a svoji manželku napadal. Obhajoba pracovala s tím, že v případu kvůli manipulaci s důkazy existují pochybnosti. Případ Ameriku rozdělil. Většina Afroameričanů věřila, že je Simpson nevinný. U bílé populace to bylo naopak. Druhého října 1995 odpoledne, po pouhých čtyřech hodinách rozhodování, dospěla porota složená z devíti černochů, jednoho Latinoameričana a dvou bělochů k verdiktu: nevinen.

O rok později se ale Simpson musel před soudem zodpovídat znovu. Rodiny obětí ho v občanskoprávním sporu zažalovaly o odškodné. A objevily se i nové důkazy. Vedle těla Brownové byl zkrvavený otisk luxusní boty. Boty, jichž se v celých USA prodalo jen 350 párů. Simspon pod přísahou prohlásil, že je nevlastní a nikdy nevlastnil. Jenže jeden z fotografů našel ve svém archivu snímek, na kterém je Simpson má nazuté a dokonce je vidět i vzorek podrážky. Simpson reagoval tím, že jde o podvrh. Jiný fotograf z Buffala později objevil 30 snímků ze stejné události, které obviněného jasně usvědčovaly ze lži. Fotky byly z doby devět měsíců před vraždou.

Pátého ledna 1997 Simpson prohrál. Soud ho označil za odpovědného za smrt Brownové i Goldmana a uložil mu, aby pozůstalým obětí vyplatil částku v celkové hodnotě 33,5 milionu dolarů. Potíže bývalé fotbalové hvězdy se zákonem tím ale zdaleka neskončily...

Vězení neunikl. Dostal 33 let za loupež a únos

Poté co ho civilní soud uznal za odpovědného v případě smrti exmanželky Nicole Brownové a jejího milence Ronalda Goldmana, O. J. Simpsonovi moc přátel nezůstalo. Odstěhoval se do Miami a kromě příjmu penze z fotbalové NFL (28 000 dolarů ročně) si vydělával prodejem svých autogramů.

Problémy však měl dál. Stát Kalifornie ho v roce 1999 obvinil, že na daních dluží 1,44 milionu.

V únoru 2001 byl zatčen poté, co se pohádal s jiným motoristou a napadl jej. V prosinci stejného roku jeho dům prohledala FBI – podezřívala ho z držení drog a praní špinavých peněz. Nic mu neprokázala, kromě pirátského připojení satelitní televize. Simpson se tak znovu ocitl u soudu a musel v roce 2004 zaplatit satelitní společnosti téměř 60 tisíc dolarů.

Třináctého září 2007 vtrhla skupina ozbrojených mužů v Las Vegas do kasina s hotelem Palace Station. Jejich cílem byl pokoj obchodníka se sportovními memorabiliemi.

Simpson, který byl v čele skupiny si šel pro několik předmětů a fotografií připomínajících jeho sportovní kariéru. Podle jeho pozdější obhajoby šlo o věci, které mu byly ukradeny.

„Nechtěl jsem nikoho zranit a nikomu nic krást,“ řekl u soudu Simpson se slzami v očích při své závěrečné řeči. „Byl jsem hloupý, je mi to líto.“

Žaloba naopak uváděla, že Simpsonovo vlastnictví dotyčných předmětů, pro které se do hotelu vypravil, je irelevantní, protože brát si věci za použití síly je zločin.

„Když přišli do toho pokoje a přinutili oběti, aby šly na jeho druhou stranu, když vytáhli zbraně a křičeli: ‚Nenechte odsud nikoho pláchnout!‘ – šest mohutných lidí zadržujících dvě oběti s úmyslem vzít si silou či násilím jejich majetek –, pak to byl únos,“ řekl žalobce David Roger.

V průběhu procesu se ukázalo, že Simpson je „arogantní“a„ignorant“, citovala soudkyni Jackie Glassovou CNN.

Simpson prohrál další soud. Jenže tentokrát – v roce 2008 – už od něj odcházel s pouty na rukou. Za loupežné přepadení, únos a další zločiny ho soud poslal za mříže na 33 let. Simpson zůstane ve vězení nejméně do roku 2017, kdy mu bude 70 let.

Příběh vraždy Brownové a Goldmana dál žije svým životem. Dodnes se objevují nové verze toho, co se mohlo stát. Jedna hovoří o tom, že zločin spáchal syn z prvního manželství Jason Simpson, který měl potíže se zvládáním hněvu.

Další verze přičítá vraždu drogovým dealerům, kterým údajně Brownová dlužila peníze. V listopadu 2012 přišla rodina usvědčeného sériového vraha Glena Edwarda Rogersestím, že zločin spáchal on. Dvojnásobná vražda, od které pozítří uplyne 20 let, tak stále nedává některým lidem spát. A stále se objevují nové a nové důkazy. V březnu policie například objevila nůž, jímž měl Simpson údajně vraždit. Laboratorní zkoumání to ale nepotvrdilo.

  • 1Diskuse


Vojtěch Gibiš

Autor

Vojtěch Gibišvojtech.gibis@lidovky.czČlánky


REGISTRACE NA SERVERU LIDOVKY.CZ, NEVIDITELNÉM PSU A ČESKÉ POZICI

SMS Registrace

Diskuse LN jsou pouze pro diskutéry, kteří se vyjadřují slušně a neporušují zákon ani dobré mravy. Registrace je platná i pro servery Neviditelný pes a Česká pozice. více Přestupek znamená vyřazení Vašeho telefonního čísla z registrace a vyřazený diskutér se již nemůže přihlásit ani registrovat pod stejným tel. číslem. Chráníme tak naše čtenáře a otevíráme prostor pro kultivovanou diskusi.
Viz Pravidla diskusí. schovat

Jak postupovat

1. Zašlete SMS ve tvaru LIDOVKY REG na číslo 900 11 07. Cena SMS za registraci je 7 Kč. Přijde Vám potvrzující SMS s heslem.

2. Vyplňte fomulář, po odeslání registrace můžete ihned diskutovat

Tel. číslo = login,
formát "+420 xxx xxx xxx"
Kód ze SMS je rovněž heslo
Vaše příspěvky budou označeny Vaším jménem, např. K. Novák.
* Nepovinný.
Odesláním souhlasíte s Pravidly diskusí.

Ztratila jsem kamarádky po porodu. Lze se tomu vyhnout?
Ztratila jsem kamarádky po porodu. Lze se tomu vyhnout?

Vyšumění přátelství nemusí být jen vaše vina.

Najdete na Lidovky.cz