Sobota 11. května 2024, svátek má Svatava
130 let

Lidovky.cz

Kauza Tuhý: Prověrka může ohrozit post šéfa NBÚ Navrátila

  9:43
Podezření z úniku informací nejspíš pořádně zamotá hlavu šéfovi Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) Dušanu Navrátilovi. Do byrokratického procesu NBÚ totiž může vstoupit politika a Bohuslav Sobotka. V bezpečnostní komunitě se začalo proslýchat, že další stanicí bývalého šéfa Bezpečnostní informační služby Jiřího Langa se má stát NBÚ.

Rekordně dlouhá služba Jiřího Langa v čele Bezpečnostní informační služby se podle neoficiálních informací nachýlila po 12 letech ke konci. Údajně na jeho vlastní žádost. foto:  Michal Šula, MAFRA

Podezření z „brutálního“ úniku informací, které se, jak podrobně popsaly LN, nepříjemně dotýká policejního prezidenta Tomáše Tuhého, nejspíš pořádně zamotá hlavu šéfovi Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) Dušanu Navrátilovi. Podle bezpečnostních expertů by se měl NBÚ okamžitě zabývat tím, zda Tuhý i nadále splňuje přísná pravidla pro držitele bezpečnostní prověrky. Přesněji řečeno, jestli by Tuhému neměla být odebrána. A to kvůli telefonu, který se objevil u jeho blízkých.

Právě z tohoto přístroje kdosi vedl komunikaci s osobou a zřejmě i pachatelem vyzrazení operace protikorupční policie. Ta se chystala v září 2014 na razii kvůli podezřelým IT zakázkám za stovky milionů. Do tohoto standardního byrokratického procesu NBÚ však může vstoupit politika. Premiér Bohuslav Sobotka totiž v červenci oznámil výměnu na postu ředitele civilní kontrarozvědky. A v bezpečnostní komunitě se začalo proslýchat, že další stanicí dosluhujícího šéfa BIS Jiřího Langa se má stát právě NBÚ. Současný ředitel NBÚ Navrátil se tak může ocitnout v nezáviděníhodné situaci.

Otázka prověrky

Policejní prezident Tomáš Tuhý má v současnosti bezpečnostní prověrku na stupeň tajné. Patří mezi pravidelné účastníky Bezpečnostní rady státu, v rámci níž se řeší nejchoulostivější záležitosti týkající se bezpečnosti. Důraz na důvěryhodnost majitele prověrky je nezbytností. Národní bezpečnostní úřad, který prověrky uděluje i odebírá, spolupracuje s tajnými službami, ministerstvem vnitra i policií. Vyžaduje od nich různé informace v rámci svých šetření. Představuje proto velmi mocný úřad.

Šéf NBÚ Dušan Navrátil je považován za spojence premiéra Bohuslava Sobotky. V bezpečnostní komunitě se proto objevila obava, aby Navrátil důsledně dbal úředních postupů a nepodlehl případnému nátlaku i v případě prověrky Tuhého.

Šéf NBÚ Dušan Navrátil je přitom považován za spojence premiéra Bohuslava Sobotky. Ostatně podle zákona o ochraně utajovaných skutečností je předsedovi vlády odpovědný. V bezpečnostní komunitě se proto objevila obava, aby Navrátil důsledně dbal úředních postupů a nepodlehl případnému nátlaku i v případě prověrky Tuhého. Policejního prezidenta totiž do postu jmenoval ministr vnitra Milan Chovance, tedy stranická dvojka ČSSD.

„Dostal (Navrátil) od premiéra jasnou garanci, že pokud bude Sobotka v úřadu, zůstane i on ředitelem úřadu,“ prozradil LN důvěryhodný zdroj s tím, že se žádný podobný „handl“ nechystá. Jenže zmíněná gentlemanská dohoda mezi Sobotkou a Navrátilem nemusí trvat věčně. A to především ne za situace, kdy již v pondělí 15. srpna skončila éra Jiřího Langa v čele Bezpečnostní informační služby (BIS), kterou řídil neuvěřitelných třináct let, a patří tak mezi nejostřílenější zpravodajce v zemi.

Sobotkova hra

Na Sobotkovo přání vybrala vláda na post šéfa BIS Michala Koudelku, tedy Langova loajálního podřízeného. A Lang se za Koudelku přimlouval, když ho premiér Sobotka představit ve výboru pro bezpečnost. Rošáda v BIS se přitom může dotknout i Navrátila. Ve zpravodajské komunitě se rozkřiklo, že se Lang tlačí na místo Navrátila. To, že Sobotka chce Langa udržet ve státních službách i po odchodu z BIS, není tajemstvím. S Langem podle svých slov jednal o další budoucnosti.

To, že Sobotka chce Langa udržet ve státních službách i po odchodu z BIS, není tajemstvím. S Langem podle svých slov jednal o další budoucnosti. Na jakém postu by se měl Lang objevit, ale dosud neuvedl.

„Ve prospěch státu odvedl velký kus práce v nelehkých časech. Pomohl integrovat BIS do spolupráce s našimi spojenci,“ prohlásil v polovině července Sobotka. Na jakém postu by se měl dvojnásobný generál Lang objevit, ale dosud neuvedl. Podle informací LN z několika na sobě nezávislých zdrojů má na této výměně zájem Hrad. Ten totiž nemůže zapomenout na dvě facky od šéfa NBÚ Navrátila.

Nejprve nevydal prověrku Vratislavu Mynářovi a později ji dokonce sebral náčelníkovi Vojenské kanceláře prezidenta republiky Rostislavu Pilcovi. Mynář se proti zamítnutí prověrky brání u správního soudu a postavil se i za svého známého Pilce, který se rovněž obrátil na justici. „Pro mě je velmi zajímavé, že v momentě, kdy odejde z vojenských služeb, kde si myslím, že by to mělo být velmi důvěrně a velmi detailně prověřováno, a spadne pod civilní režim pana Navrátila, tak náhle je mu bezpečnostní prověrka odebrána,“ podivoval se hradní kancléř Mynář v březnu v České televizi.

Složité předjímání

Pokud by přece jen mocenská snaha prosadit Langa na NBÚ převážila a Navrátilovi se našla jiná pozice, kupříkladu v nově budované centrále na boj proti kybernetickým hrozbám v Brně, mohlo by to mít dvojitý negativní efekt. Premiér by tím porušil dané slovo. A to se ve zpravodajské branži považuje za těžkou zradu. Sobotka by tím ztratil tvář a znejistil všechny podobně uzavřené dohody, což by se mu mohlo do budoucna vymstít.

Jak dopadne případné řízení ohledně prověrky policejního šéfa Tuhého, je složité předjímat. Není také vyloučené, že příběh okolo Tuhého nabere ještě zajímavějšího vyústění. A sice, že odejde na jiný post u policie, kde nebude tak vidět.

Druhým negativním důsledkem by pak bylo narušení křehké rovnováhy ve zpravodajském systému. Jeho jádro sice představují tajné služby, kvůli prověrkám v něm však má nezaměnitelné místo i NBÚ. Pokud by vztah mezi šéfem NBÚ a BIS odpovídal vazbě pána a jeho sluhy, mohlo by to vyústit v pořádný průšvih. Kdyby si tito dva lidé plácli, dokázali by připravit o prověrku prakticky kohokoli, na koho ukážou, anebo toho, na koho dostanou objednávku.

Vytratila by se nezávislost obou úřadů. Tedy, že o prověrce sice finálně rozhoduje NBÚ, ptá se však jednotlivých služeb na názor. Tato nezávislost byla podle „insiderů“ důležitá například u hradního kancléře Mynáře. Spekuluje se, že BIS zaslala NBÚ závěry, z nichž nebylo možné vyčíst, že by neměl prověrku získat. Navzdory tomu NBÚ na základě svého šetření dospěl k jinému závěru.

Jak dopadne případné řízení ohledně prověrky policejního šéfa Tuhého, je proto za těchto okolností velmi složité předjímat. Není také vyloučené, že příběh okolo Tuhého nabere ještě zajímavějšího vyústění. A sice, že odejde na jiný post u policie, kde nebude tak vidět.Podobných policejních rošád se ostatně odehrálo více. Bývalý policejní prezident Oldřich Martinů skončil v Europolu v Haagu, Petr Lessy zase na ambasádě v Bratislavě a Martin Červíček po odchodu z policejního prezidia přešel na místo šéfa krajského ředitelství v Hradci Králové.

Autor: