Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Prezidium řadovým policistům po střelbě v Brodě slíbilo samopaly. Nedodalo je

Právo

  9:00
PRAHA - Vybavení policejních hlídek dlouhými zbraněmi se vleče. Sám šéf policistů Tomáš Tuhý přitom už vloni po tragédii v Uherském Brodě slíbil, že v každém okrese bude minimálně jedna hlídka, která bude mít k dispozici samopaly. S jejich nákupem sice už prezidium začalo, k řadovým policistům se však nové zbraně zatím téměř nedostaly.

Policisté se samopaly hlídkují na pražském letišti. foto: ČTK

Brzy tomu bude rok. Loni 24. února krátce po poledni vpadl do uherskobrodské restaurace Družba psychicky narušený Zdeněk Kovář. Uvnitř začal střílet. Na místo se okamžitě sjely hlídky z celého okolí. Bály se ale vstoupit dovnitř. K dispozici totiž měly jen pistole. Do podniku nakonec vtrhla až zásahová jednotka, která na místo jela téměř hodinu z Brna. Kovář mezi tím stačil postřílet osm lidí.

Už nikdy se to nesmí opakovat, vyhlašovaly při následném vyšetřování policejní špičky a začaly navrhovat změny. S jednou ze zásadních reforem přišel sám šéf strážců zákona Tomáš Tuhý. Ten krátce po tragédii řekl, že v nejbližší době má být v každém okrese zřízena jedna nebo dvě speciální hlídky, které by měly k dispozici dlouhé zbraně. Tyto (takzvané prvosledové) hlídky by podle Tuhého měly kamkoli v Česku dorazit do deseti minut a na místě pomoci kolegům, kteří se dostanou do nesnází.

Policejní prezident sice loni na začátku dubna slíbil, že pořízení nových zbraní navrhne „do několika týdnů“, realizace jeho plánu se ale zadrhla. Loni sice prezidium nakoupilo 142 nových samopalů, na běžné policejní stanice ale nezamířily. „Těmito zbraněmi byl vybaven Útvar rychlého nasazení a všech devět zásahových jednotek,“ řekla serveru Lidovky.cz policejní mluvčí Ivana Nguyenová.

„Letos je dodáme“

Policejní velitelé ale ubezpečují: letos se situace změní. Prezidium má totiž v plánu v nákupech pokračovat a do konce roku chce pořídit přibližně stejné množství samopalů jako vloni. „Předpokládáme, že tyto dlouhé zbraně už zamíří k jednotkám, které budou zajišťovat prvotní zásah na místech mimořádných událostí,“ vysvětlil mluvčí Josef Bocán. Do kterých regionů by mohla během letoška nová výbava zamířit, ale z taktických důvodů uvést nechtěl.

Desátou cenu Michala Velíška získal muž za zneškodnění střelce z Brodu

Jasné není ani to, kdy by mohl být záměr policejního prezidenta o hlídkách se samopaly v každém okrese dokončen. „Tato problemtika je součástí koncepce rozvoje policie do roku 2020,“ naznačil možný termín Bocán. Jedním z důvodů, proč se vyzbrojování strážců zákona vleče, je fakt, že na nákup nových zbraní musí být vypisováno výběrové řízení.

Úředníci na policejním prezidiu už ale navrhli, jak pomalé obstarávání dlouhých zbraní alespoň na čas obejít: na místní oddělení tak zamíří samopaly, které už byly v minulosti vyřazeny ze služby. Mohlo by například jít o zbraně, které dříve používaly zásahové jednotky. „Musí ale být v řádném technickém stavu,“ řekl Bocán.

Nové štíty i trezory

Novou výstroj navíc nebude potřeba obstarávat všude. Některá krajská ředitelství ji totiž dostala ještě před uherskobroudskou tragédií: například v Praze mají samopaly čtyři hlídky už od roku 2014.

Prezidium ale nemá za úkol prvosledové hlídky v příštích letech vybavit pouze novými zbraněmi. V plánu je totiž také nákup neprůstřelných vest, štítů a přileb. Nutné bude také sehnat trezory, ve kterých budou samopaly zamčené.

Strážci zákona navíc kvůli vraždám v Uherském Brodě prochází i přísnější teoretickou přípravou: nově se učí, jak na podobnou situaci co nejefektivněji reagovat či jak při krizových stavech komunikovat se zástupci radnic a obecních úřadů nebo s novináři.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!