130 let

Diskuze

Promiňte, Řekové, ale vaše civilizace už není ta naše

Využívání helénského mýtu ve vlastní prospěch se stalo hlavním zdrojem řeckého státu, přičemž Evropané platili účty. A platí je dodnes.

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Jurášek

16. 12. 2011 10:18
Jaká je tedy civilizace naše,Americká?
Já sohlasím,že by měli nést všechny důsledky banky,no alepeníze co mají banky tak nejsou jejich.Tak že dopad je stejný.Proč se ale všichni navážíte stále do Řecka?Nejsou jediní i když to přizali nebo to na ně prosklo nejdříve.Nedávno jsem někdečetl,že ani ta ekonomika Německa není taková,jak se tváří.Tak to je asi jenom o tom,komu dříve dojdou peníze.Ono je todivné nařizovat někomu co smí vyrábět a jak vyrábět,či pěstovata dotovat.Nebo platit,že nezasel když jinde mají lidi hlad.Nebobiopotraviny,kdy ten kdo získá potvrzení.tak potom nakupujekdekoli a prodává bipotraviny.Také nerozumím tomu sociálnímusystému jak si to vysvětlujete.Šéfové ČSD pobírali takové platya hradili si kde co a přitom když pracující má zadarmo ošetřenítak je to sociální systém.No a ČSD jsou dotované státem.Kde prosímstát bere peníze,není to náhodou z daní pracujících?Nebo má nějakého oslíčka co se otřese?Když dáte peníze do banky,čekáte zhodnocení,no ale oni si je rozdělí šéfové a vám dají drobný.Proč,že dávají peníze mocným a ti mají potom oči přohmouřené?Náš dluh není také malý a stále narůstá no a kdyby se přičetlokolik podniků a já nevím čeho všeho se prodalo,tak si myslím,že bychom se divili.Myslím,že státy vznikaly po staletí a takklidně ať zůstanou a i národní ekonomiky aby byla konkurenceale Evropu tvoří státy,které po staletí jiné potlačovaly a tadyje kámen úrazu.
0 0
možnosti

Ctibor

23. 11. 2011 13:29
Nejedná se o problém civilizace
Upřímně řečeno, nejde vůbec o problém Řeků se ztotožněním se s helénskou civilizací. Současní Řekové užívají všechny výhody moderní doby. A jednou z vějiček moderní doby je "život na dluh". A v tomhle je zakopaný one pověstný pes. Je to především průšvih bank. Od určité fáze není hloupým ten kdo si neustále nehorázně půjčuje, ale především i ten kdo mu půjčuje. Takže Řecký bankrot by byl zcela na místě, rizika ponesou banky... kdyby všechno fungovalo tak jak má. Bohužel je tu EU se snahou všechny a všechno spasit. :-(Opět tu máme starou dobrou hru na kočku a myš, která předchází každé krizi, kdy poněkud "rozežraný" bankovní sektor už celkem neskrývaně říká: "Zisky jsou naše, o rizika se podělíme!" A politik, který především od bankovního sektoru získává prostředky na svoji na kampaň na to jako oslík ochotně kývá...Nechte Řecko Řeckem, problém je opravdu někde jinde... :-)
0 0
možnosti

Tony L.

21. 11. 2011 17:00
Generalizace a lokální realita
Podle toho, co jsem ze zpráv o Řecku vypozoroval, je tamním problémem hlavně klientelismus - stát je v područí několika rodinných klanů, které vytvořily systém znemožňující konkurenci a tím umrtvující jakýkoliv případný vývoj. V malém státě je vznik podobného společenského patu vždy daleko snadnější, než ve státě velkém. Jenže v Evropě by se mělo jít cestou ve smyslu: ať si každý národní stát zařídí své věci po svém, jsme na kulturně úplně jiném území než USA. Kultury evropských národů jsou rozdílné, mají vnitřně každá jinou dynamiku a každá jiné potřeby. Proto by bylo maximálně správné ponechat Řecko jejich vlastnímu úpadku a nenutit jim "pokrok", ke kterému ještě vnitřně sami nedospěli. Tolik asi k problému Řecka a jeho historie. Současní Řekové nemají s helénským obdobím společného nic - současní Řekové jsou potomci různých barbarských národů, které území Řecka v posledních 2000 letech kolonizovali. Jejich odvolávání se na helénské období je nadmíru směšné, je to jen vtip, který není možné brát vážně. Je to, jako by si současní Egypťani nárokovali mezinárodní prestiž kvůli dávno zaniklé kultuře pyramid a klínového písma.
0 0
možnosti

V14í91t 57P91á32t44e95k

20. 11. 2011 10:07
Hodně odvážná tvrzení.
"Kultura tvoří základ ekonomiky.""Projekt Eura vznikl spíše z kulturních faktorů."Těším se na jejich seriózní dokazování.
0 0
možnosti

Grgur

20. 11. 2011 0:40
   Je až příliš jednoduché
   Je až příliš jednoduché vidět za všemi prolémy Evropskou unii. Popravdě řečeno nechápu, proč by vedle sebe v jednom evropském státě nemohli žít lidé z různých zemí, mluvící různými jazyky a dokonce vyznávající různá náboženství. Taky nechápu, proč by lidé z různě bohatých (nebo řečeno slovy dneška "ekonomicky výkonných" zemí nebo krajů nemohli v rámci jednoho státu platit jednou měnou. Např. v Indii to jde. Co se jazyků a kultur týče, nikde ve světě snad v rámci jednoho státu nejsou takové rozdíly - 28 oficiálních jazyků psaných většinou odlišnými písmy, k tomu více než tisícovka neoficiálních, žijí zde hinduisté, muslimové, křesťané, sikhové, buddhisté a pársové...nikdy v historii Indie nebyla sjednocená pod jedním panovníkem, vždycky se jednalo o desítky navzájem soupeřících království. Ještě před tím, než země získala v r. 1947 svoji nezávislost, prohlásil Churchill, že Indie je jen geografický termín a že není o nic víc sjednoceným národem, než rovník. Jsou tedy Indové národ? Nebo jsou Tamilové, Gudžarátci a jiní národy, zatímco nic takového jako indický národ neexistuje? A pokud jsou jinými národy, proč by si nechávali něco diktovat z "byrokratického centra" v Dillí? A proč platí extrémně chudý Bihár i v rámci evropských měřítek bohatá Kérala (mimochodem komunistická) jednotnou měnou? A teď srovnejte s Evropou - mnoho jazyků, mnoho zemí, které nikdy nebyly sjednocené. Přesto mají navzájem společného víc, než jen geografický prostor, který sdílejí. A proč by se ve všech zemích Evropské unie nemohlo platit jednotnou měnou, když se jí platí v Kérale jako v Biháru, v Extremaduře jako v Baskicku...to by ovšem musela pokračovat další integrace a nedílně i posílení centra na úkor dnešních států, protože současný stav je neudržitelný. Což v mnohých vyvolává paranoidní představu, že nebudeme moci o sobě vůbec rozhodovat, že náš drahocenný jazyk a kulturu a tradice zničí nějací "cizí páni" z Bruselu.  
0 0
možnosti

Filias

20. 11. 2011 8:22
Nacionalismus
Protože dobře živený nacionalismus. My na to máme krásné pojmenování - maločeši.Proč se rozpadlo Československo? Dva národy co žili mnoho let celkem bez problémů spolu, spousty ekonomických i rodinných vazeb, společné zájmy, blízká ekonomická síla, velmi podobný jazyk, atd...Ale přišli dva narcisové, co chtěli svůj vlastní píseček a šlus, žádné referendum, nic. A máme tu dva státy kterým je slibovaná zářivá budoucnost, protože si teď o všem budou rozhodovat jen a jen sami.Ne, problém není Euro jako takové. Ale spíš to, že stojíme někde na půli cesty v bahnu hádek. A jediné místo, kde integrace postupuje, je chrlení naprosto šílených norem z EP.VK má pravdu - řešení je rozpad, ale viz třeba Indie i cesta opačným směrem.
0 0
možnosti

Kastelán

19. 11. 2011 18:47
Jsou Řekové tak odlišní od jiných evropských národů?
Pan Bednář píše, že "[d]nešní Řekové sice žijí na stejném území jako filozof Aristotelés či aténský vojevůdce Periklés, jiné podstatné spojení helénské civilizace s moderním Řeckem však neexistuje." Myslím si, že důležitější než sdílení stejného území jsou kořeny dnešní novořečtiny, které jsou nepochybně zapuštěny ve starořeckých dialektech. Jazyk je totiž páteří jakékoli civilizace. Myslím si, že to byl právě řecký jazyk, který romantiky předminulého století inspiroval k úsilí o územní nezávislost moderního Řecka. Se základní tezí článku, totiž že Řekové by měli začít platit svoje dluhy nezávisle na tom co pro lidstvo udělal Sokratés s Platónem, ale souhlasím. Rád bych ale doplnil, že kultura s ekonomikou spolu souvisí ještě jiným způsobem, než v článku uvedl pan Bednář. Je to právě rozpínající se kulturní relativismus, jehož institucionalizovanou formou je multikulturalismus, který má za následek ztrátu tradičních kulturních hodnot. Tradiční kultura se v dnešní společnosti ale nahrazuje velmi těžko a spíše následuje jakési vakuum, které si jednotlivci snaží vyplnit jinými, tj. nekulturními, požitky. Vzhledem k tomu, že velká část lidí si svoje kulturní vakuum snaží zaplnit nakupováním a konzumací všeho druhu, tak není divné, že celý ten multikulturní experiment končí nezřízenou spotřebou a následnou ekonomickou katastrofou. Věřím, že bruselští úředníci to s jejich snahou o zrušení národů myslí upřímně. Nepochybně jsou v Bruselu přesvědčeni, že národy jsou pouhé "konstrukty". Méně už asi přemýšleli o tom, že se zrušením evropských národů zaniknou i evropské národní kultury. Ostatně, v Bruselu ve jménu zářnějších zítřků nepřemýšleli o více věcech a současný dluhový debakl eurozóny je ještě větší ostuda nežli slavná Lisabonská strategie, která měla z Evropy udělat "nejkonkurenceschopnější a nejdynamičtější znalostní hospodářství na světě". Řešením současných problémů nemůže být nic jiného nežli tvrdá práce, skromnost, zrušení sociálního státu a multikulturalismu, a osekání pravomocí EU tak, aby už lidem a ekonomice nemohla škodit. A pokud se týká Řeků, tak nejsou o moc línější a pohodlnější nežli ostatní evropské národy, včetně nás. 
0 0
možnosti

Samboush

19. 11. 2011 12:15
Pěkný článek
Je třeba si přiznat souvisloti. Na druhou stranu nesouhlasím se závěrem autora. Příkladem je USA. Multikulturní společnost může fungovat. Proč by taky nemohla. Geneticky jsme +- to a samé a zbytek je utvořen v našich hlavách. Tzn tokem informací kterých se nám dostávalo. Podle mne je potřeba věnovat čas a prostor hledání nových nadnárodních motivací se kterejma se bude moci popasovat každý. Tzn hledat společný zájem. Myslím, že v situaci v jaké se civilizace nacházní by to neměl být zas takový problém. Bujto můžem být aktivní a hledat. Nebo pasivní a čekat na dostatečně globální událost, která nás spojí. Ale již s tím co známe jsme propojeni až až. Jen si to někteří nechtějí připustit.
0 0
možnosti

20. 11. 2011 18:12
"Příkladem je USA. Multikulturní společnost může fungovat."
Tak to jste pěkně vedle. Černoši jsou časovanou bombou Ameriky. Latinos to samé. A o funkčnosti multikulturní společnosti se myslící Češi nedávno přesvědčili při nepokojích v severních Čechách. 
0 0
možnosti