Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

RECENZE: Suburbicon. Filmařská prohra se snaží o politický aktivismus

Kultura

  18:00
Snímek Suburbicon: Temné předměstí je svým způsobem pozoruhodný paskvil. Na odložený krvák bratří Coenů narouboval režisér George Clooney svou představu o společensky odpovědném díle.

Matt Damon je lehce zakrvácený. Snímek Suburbicon: Temné předměstí (2017). foto: Paramount Pictures

O Suburbiconu se lze dočíst, že základ jeho scénáře napsali Ethan a Joel Coenové už v osmdesátých letech. Jejich vklad je celkem zjevný: muž jménem Gardner Lodge, který se zde zaplete do nedohlédnutých důsledků svého vlastního nízkého plánu, je pomyslný příbuzný nešťastníka Jerryho Lundegaarda ze slavného filmu Fargo (1996).

Také je ale brzy patrné, proč tenhle scénář zůstal ležet – oproti Fargu je příběh o muži, který se chce zbavit své ženy a žít s její sestrou, mnohem mělčí, samoúčelnější a méně podnětný. Sdělení, že pod idylickou fasádou amerických předměstských čtvrtí z 50. let se mohla skrývat líheň vypočítavosti, sobectví a bezcitnosti, je spíše očekávatelné než překvapivé.

Snímek Suburbicon: Temné předměstí (2017).
Snímek Suburbicon: Temné předměstí (2017).

RECENZE: Nová Vražda v Orient expressu je příběh opulentní, ale poněkud zbytečný

George Clooney se do úpravy původního scénáře pustil se svým stálým spoluautorem Grantem Heslovem. Jejich spolupráce započala v roce 2005 filmem Dobrou noc a hodně štěstí, pojednávajícím o souboji komentátora televize CBS Edwarda Murrowa s nechvalně proslulým senátorem Josephem McCarthym. Společenská angažovanost Clooneyho s Heslovem neopustila ani tentokrát – uplatnili ji ovšem hodně nešťastným způsobem. Morytát bratří Coenů totiž doslova připlácli ke svému dřívějšímu nápadu vyprávět o Afroameričanech Williamu a Daisy Mayersových, kteří se v 50. letech odvážili přistěhovat mezi bílé rodiny ve městě Levittown v Pensylvánii. „Večer se před domem Mayersových sešlo asi 500 lidí, kteří křičeli rasové urážky, pověsili vlajku Konfederace a spálili kříž na trávníku,“ líčí Clooney situaci, která jej inspirovala a kterou také v Suburbiconu rekonstruuje.

Bohužel se ovšem tato linie jeho filmu s coenovskou krutou groteskou naprosto míjí. Exemplární ukázka přímočarého rasismu má podpořit obžalobu pokrytectví středních vrstev, k níž film směřuje. Je to ale ve výsledku jen ne ústrojný spletenec dvou různých a odlišně vyprávěných příběhů, z nichž ani jeden není dost přesvědčivý.

Z šikanované afroamerické rodiny udělal Clooney sousedy hlavních hrdinů – čímž také stanovil míru pozornosti, která této rodině bude věnována. Paradoxně učinil z černých Američanů pouhou stafáž, politicky žádoucí dekoraci příběhu, který se odehrává mezi bílými. Vedle filmařské prohry si tak George Clooney nejspíš nepřipíše body ani mezi politickými aktivisty.

Suburbicon:
Temné předměstí

USA 2017

Režie: George Clooney

Scénář: Joel Coen, Ethan Coen, George Clooney, Grant Heslov

Hrají: Matt Damon, Julianne Mooreová, Oscar Isaac, Glenn Flesher, Karimah Westbrooková a další

Premiéra 9. 11.

Autor:

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...