Sobota 4. května 2024, svátek má Květoslav
130 let

Lidovky.cz

Řecká vláda se rozpadá, neshodla se na škrtech

Svět

  16:53aktualizováno  22:36
ATHÉNY - Vládu zadluženého Řecka opustili představitelé nacionalistické pravice, tedy nejmenšího koaličního partnera, a také někteří zástupci socialistů. Odmítají tak chystané nové ekonomické škrty, jež požaduje Evropská unie.

Lukas Papadimos. foto: ČTK

Podle většiny analytiků tím ale nebylo ohroženo schválení opatření v parlamentu, ve kterém se vláda nadále opírá o drtivou většinu poslanců. Premiér Lukas Papadimos večer oznámil, že prosadí nový balík úspor navzdory politickým otřesům v zemi. Zároveň slíbil návrat k ekonomickému růstu v roce 2013.

Demisi podali čtyři zástupci krajně pravicové Lidové ortodoxní výzvy (LAOS), jejíž šéf Jorgos Karatzaferis oznámil, že nepodpoří novou sérii úsporných opatření požadovaných Evropskou unií a Mezinárodním měnovým fondem výměnou za další balík půjček ve výši 130 miliard eur (asi 3,2 bilionu korun). Jde o jednoho ministra a tři státní ministry, kteří jsou podřízenými ministrů, ale jsou zároveň členy vlády.

ČTĚTE TAKÉ:

"Nemůžeme nechat Řecko zbankrotovat," prohlásil premiér Papadimos. "Naší prioritou je za jakoukoli cenu schválit nový ekonomický program a pokročit v dohodě o nové půjčce," dodal s tím, že v letech 2014 a 2015 očekává hospodářský růst 2,5 až tří procent.

Vláda má stále v parlamentu většinu

Vláda se může v současnosti opírat zhruba o 200 poslanců v 300členném parlamentu. Vládní koalice měla do odchodu LAOS většinu 252 křesel. Ztráta 15 nacionalistických poslanců tak většinu neohrozí, stejně jako rodící se vzpoura dvou až čtyř desítek socialistických zákonodárců. V dubnu pravděpodobně čekají Řecko předčasné parlamentní volby, v nichž předvolební průzkumy ukazují, že socialisté budou tvrdě poraženi.

Ztrácet ale začínají i nacionalisté, kteří doteď tahali s vládou za jeden provaz. Odmítavý postoj k reformě zastává proto i šéf LAOS Karatzaferis, zatímco někteří z odstupujících nacionalistických členů vlády naopak dali najevo, že v parlamentu reformu podpoří. Je tak i možné, že se nakonec do vlády zase vrátí, protože Papadimos upozornil, že v kabinetu nemůže zůstat jen ten, kdo s politikou vlády nesouhlasí a pro reformu hlasovat nebude.

Favoritem voleb zůstává konzervativní Nová demokracie, která je rovněž ve vládní koalici. Její vůdce Antonis Samaras proto nadále usiluje o to, aby se volby už neodkládaly. Podle pozorovatelů citovaných agenturou AFP 85 konzervativních poslanců proto bude spíše hlasovat pro přijetí reforem.

Autoři: ,