12. února 2012 16:51, aktualizováno 13. 2 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Řecko schválilo úsporný balík v kulisách hořících domů

Nepokoje v Atenách. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nepokoje v Atenách. | foto: Reuters

ATÉNY Řecký parlament v neděli krátce před půlnocí schválil druhý balík úsporných opatření, jimiž zahraničí podmiňuje poskytnutí nové finanční pomoci předlužené zemi. Informovala o tom agentura AP. Schválení předcházely divoké pouliční střety policie s demonstranty.

Řekové mají letos ve státním rozpočtu podle požadavku eurozóny uspořit dalších 325 milionů eur. Proti škrtům přitom vpodvečer demonstrovalo na 80.000 lidí. Část radikálů vyvolávala potyčky s policií.

Střety podle agentury AP propukly okolo 18:00 místního času (17:00 SEČ), když asi stovka protestujících začala před parlamentem vyjadřovat svůj odpor pomocí kamenů a zápalných lahví. Policie proti nim zasáhla slzným plynem a ohlušujícími granáty.

ČĚTE TAKÉ:

Později se násilnosti rozšířily po centru Atén, kde bylo zapáleno nejméně pět budov. Podle agentury Reuters bylo zraněno 14 demonstrantů, kteří museli být převezeni do nemocnice. Dalších nejméně 50 lidí bylo ošetřeno na místě kvůli problémům s dýcháním způsobeným slzným plynem. Zraněno bylo také nejméně osm policistů. AFP uvedla, že asi 20 000 lidí demonstrovalo také v Soluni.

Německý strašák

Německo vyzvalo Atény, aby radikálně změnily přístup k řešení dluhové krize, pokud si přejí zůstat v eurozóně. "Řecké sliby pro nás již nejsou dostatečné," řekl v rozhovoru pro dnešní vydání listu Welt am Sonntag německý ministr financí Wolfgang Schäuble. Podle něj ukazují průzkumy veřejného mínění, že většina Němců je ochotná Řecku pomoci, je ale nutné, aby to nebyla "bezedná díra".

Před parlamentním "ne" již v sobotu varovali šéf řeckých socialistů a bývalý premiér Jorgos Papandreu i šéf konzervativců Antonis Samaras.

V Řecku vyšly tisíce nespokojených občanů demonstrovat.

V Řecku vyšly tisíce nespokojených občanů demonstrovat.

Později se k nim připojil řecký premiér. "Vznikly by podmínky pro nekontrolovaný ekonomický chaos a sociální exploze," prohlásil Papadimos ve večerním projevu k národu o možnosti, že úspory budou zamítnuty. Nesouhlas se škrty by podle něj zemi uvrhl do víru recese, nezaměstnanosti, nestability a vleklé bídy, což by dříve či později vedlo k opuštění eura. Řečtí komunisté jeho slova odmítli jako "lži a panikaření".

O co jde v druhém úsporném balíku?

  • Řekové musejí letos ve státním rozpočtu podle požadavku eurozóny uspořit dalších 325 milionů eur.
  • Dostanou za to úvěr 130 miliard eur (3,2 bilionu korun) a soukromí investoři pak Řecku odpustí až 100 miliard eur z jeho dluhu.
  • Nepopulárními úsporami chce řecká vláda zabránit státnímu bankrotu.

Hlavní finanční tahoun eurozóny - Německo - před dnešním hlasováním stupňoval tlak na Řecko: Berlín prohlásil, že Evropa potřebuje činy a ne slova.

"Řekové musejí dokončit domácí úkol, aby získali konkurenceschopnost - ať už skončí novým záchranným programem, nebo jinou cestou, kterou se vůbec nechceme vydat...," řekl v rozhovoru pro Welt am Sonntag německý ministr financí Wolfgang Schäuble. Na otázku, zda "jinou cestou" míní opuštění eurozóny, odvětil: "Vše je jen v rukách Řeků samotných. Ale i v takovém případě (odchod z eurozóny), který téměř nikdo neočekává, zůstanou součástí Evropy." Německý ministr prohlásil, že snahy o záchranu Řecka se ukázaly být obtížnější, než úsilí o sjednocení Německa v roce 1990.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!