Středa 27. října 2021, svátek má Šarlota, Zoja, Zoe
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Řecko: zvedněte ruku pro škrty, jinak už nebudete poslancem

Svět

  14:03
ATÉNY - Šéf řeckých socialistů a bývalý premiér Jorgos Papandreu vyzval poslance své strany k jednotě při schvalování balíku úsporných opatření. Podle něj jde o bitvu o Řecko a o právo občanů na sociální stát. K jasné podpoře rozpočtových škrtů vyzval své poslance i šéf vládních konzervativců Antonis Samaras.

Odstupující řecký premiér Jorgos Papandreu foto: Reuters

O úsporném programu, který v pátek pozdě večer schválila vláda, začne parlament jednat v sobotu odpoledne. Hlasování se očekává v neděli pozdě večer. Na protest proti dalším úsporným opatřením zahájily řecké odbory v pátek generální stávku, která by podle původních plánů měla do noci skončit.

Vláda premiéra předluženého Řecka Lukase Papadimose při obtížné cestě k protlačení tvrdých škrtů zažívá turbulence - kabinet opustili zástupci nacionalistické pravice a také někteří představitelé Papandreova Panhelénského socialistického hnutí (PASOK).

PŘEČTĚTE SI:


Někteří poslanci PASOK v minulých dnech otevřeně prohlásili nebo nepřímo naznačili, že škrty nepodpoří. Podle většiny analytiků tím ale není ohroženo schválení úsporného balíku v parlamentu, kde se vláda nadále opírá o drtivou většinu poslanců.

"Ne" v parlamentu by bylo katastrofické, uvedl v prohlášení Papandreu. Podle něj je třeba říci "ne" chybám, která země učinila, a řecké slabosti. "Skutečným nepřítelem je náš vlastní systém," prohlásil.

Nepodpoříte? Nebudete kandidovat

Samaras, jehož Nová demokracie je favoritem případných předčasných voleb, pohrozil svým poslancům vyškrtnutím z volebních kandidátek, pokud dohodnuté utažení opasků nepodpoří. Předák konzervativců podle agentury AP rovněž vyzval k uspořádání předčasných voleb, jakmile se Atény dohodnou na umazání části dluhu se soukromými věřiteli.

Samaras nechce prodloužit mandát kabinetu technokrata Papadimose a po vyřešení zmíněných bodů chce požádat parlament, aby se rozpustil. V řádném termínu se volby mají konat v říjnu 2013.

ČTĚTE TAKÉ:


V Řecku by měla skončit dvoudenní generální stávka, kterou kvůli chystaným úsporným opatřením svolaly dva hlavní odborové svazy. Zda se tak skutečně stane, není ovšem podle agentury Reuters jasné. Odbory po pátečních protestech totiž vyzvaly, aby demonstrující vyšli do ulic nejen dnes, ale také v neděli.

Schválení návrhu zákona o dalších škrtech parlamentem je pro Řecko klíčové, pokud chce ze zahraničí získat druhý záchranný balík finanční pomoci ve výši 130 miliard eur (3,2 bilionu korun). V opačném případě hrozí zemi možná již příští měsíc bankrot. Řekové mají letos ve státním rozpočtu podle požadavku eurozóny uspořit dalších 325 milionů eur.

Autoři: ,

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Mohlo by vás zajímat