130 let

Diskuze

Rektor je povolal. A studenti v ulicích volali: „Dobeš je mrkev. Mrkev je vůl!“

Původní reportáž ze shromáždění akademické obce Univerzity Karlovy a protestního pochodu studentů Prahou k Úřadu vlády.

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Marek Kyncl

21. 1. 2012 3:44
Zlý sen
Naše budoucnost je především v lidech, kteří budou mít harmonickou rodinu, děti, budou vzdělaní a svoje vzdělání budou moci uplatnit. Začínat život se spoustpou dluhů na krku není to, co by nám pomohlo k tomuto cíli. Neustále se píše o míře zdanění, o procentech HDP, o více či méně nerelevantních koeficientech. Těmi ale nenahradíme normální selský rozum. To, že se jedna a jedna nerovná dvě je sice možné teolreticky zdůvodnit a pan Dobeš by se s tím zajisté se ctí vypořádal, ale to ještě neznamená, že to bude pravda.Pan Dobeš je příkladem oportunistického vyžírky, jehož jediná kvalifikace spočívá v tom, že dělá přesně to, co se od něj žádá. Proto také sedí ve svém křesle tak pevně, nehledě na evidentní neschopnost (nebo úmysl škodit). Dnes je již jasné, že navrhovaná reforma VŠ bude přijata, pokud nenarazí na zásadní odpor nás všech. Je to návrh který nebyl připravován ani odborníky akademickými (nebyli přizváni), ani odborníky ze státního aparátu (ti již bohužel ve státní správě většinou nepracují, nebo se někde v koutku krčí na pozici referenta a bojí se, aby si jich někdo nevšiml a nevyhodil je). České vysoké šolství potřebuje reformu a zřejmě i více peněz. Ty však bohužel ve školství plynou do více či méně pochybných zařízení typu soukromých vysokých škol či do Západočeské univerzity v Plzni a nikoliv do seriozních institucí, jako je Univerzita Karlova či ČVUT. Peníze by měl poskytnout v dostatečné míře státní rozpočet. Měl by je poskytnout jako absolutní prioritu, před nákupy vojenské techniky, misemi v Afganistánu, půjčkami MMF a dalšími tolik "nezbytnými" výdaji. Protože z kapes studentů, kteří mají reálně čím dále horší perspektivu na trhu práce, se jich mnoho nesebere. Ministrem školství by měl být člověk s akademickým renomé. Vzpomínám si na posledního komunistického ministra školství akademika Juliše, proti kterému  jsme v rámci sametové revoluce protestovali. To, že jsme se po dvaceti letech dopracovali (nejenom) k panu Dobešovi mi připadá jako zlý sen.
0 0
možnosti

21. 1. 2012 9:59
Více peněz...
V lecčem s Vámi souhlasím, ale jako premiér bych na funkci ministra určitě nevzal chlapa, který by přišel s tím, že v době deficitních rozpočtů potřebuje do resortu, jakéhokoliv, více peněz.V první řadě je nezbytné pochopit, že vše je otázkou priorit.Kdo si neumí pojmenovat priority a nastavit (uvážlivě, ne jako Dobeš) procesy k jejich realizaci, nezvládne manažersky ani ševcovskou dílnu! Pokud je dnes v českém Kocourkově prioritou přijímat na VŠ studium 75 % populačního ročníku, pak se nutně nemohou dostávat prostředky pro ty školy a školské služby, které je prioritně opravdu potřebují. Váš výrok "Naše budoucnost je především v lidech, kteří budou mít harmonickou rodinu, děti, budou vzdělaní a svoje vzdělání budou moci uplatnit." doufám nemíří k tomu, aby mělo 75 % populace tzv. VŠ vzdělání. Pokud ano, lámu nad Vámi hůl; vždy si u takovýchto kváků vzpomenu na babičku Boženy Němcové, která nepochybně budoucností národa byla a harmonickou rodinu měla, a přitom uměla ledva trivium. 
0 0
možnosti

Marek Kyncl

21. 1. 2012 12:09
Diskusní příspěvek
Dovolte mi odpovědět na vznesené otázky. Plně souhlasím, že 75 procent obyvatelstva těžko může představovat intelektuální elitu národa. Takovým rozmachem se pouze sami podvádíme a rezignujeme na požadovanou vysokou úroveň vysokoškolsky vzdělaných lidí. Hůl tedy, prozatím, lámat nemusíte. Ještě se vám bude hodit. Na druhou stranu si myslím, že rozvoj ekonomiky je třeba plánovat strategicky a chceme-li být v budoucnu úspěšní, musíme investovat. To nezbytně znamená, že nehledě na obecnou tendenci ke snižování výdajů v rozpočtu jako celku to nutně nemusí a nemá znamenat demagogii šetření vždy a všude. Vzdělání a výzkum je investice, která bude ovlivňovat náš život za dvacet let a my bychom měli být schopni uvažovat alespoň v těchto dimenzích. Soudit nás budou budoucí generace a ne finanční trhy. Správně jste připoměl paní Magdalénu Novotnou (babičku Boženy Němcové), která svou vnučku inspirovala k  tomu, že se stala světoznámou spisovatelkou. Mimochodem doporučuji k přečtení na tomto portále opublikovaný článek pana Hořejšího o problémech českých vědců a jejich vlivu na reálný výzkum. A ještě jedno zamyšlení. Jednou z deseti nejlepších universit je Standford University, která svého postavení dosáhla díky symbiose s technologickým parkem v Silicon Valley. Na základě ohromných finančních prostředků,  spolupráce vlády, jejích agentur, akademického prostředí a firem, které (tehdy a tam) byly ochotny podílet se na rovoji technologií, byla založena dominance USA v několika oborech na desítky let dopředu. Taková šance je tu pořád, bohužel se jí čím dále více vzdalujeme (objektivně jsme na tom dnes v oblasti prvovýzkumu hůře než v roce 1989. Co se týče Vašeho přirovnání ke schopnosti pana ministra Dobeše řídit ševcovskou dílnu, plně s Vámi souhlasím. Osobně se divím míře nekritičnosti, s jakou lidé, postrádající elementární kvalifikaci (a těch je ve vládě většina) mají odvahu řídit stát. I když vlastně - byli zvoleni. Znamená to tedy, že jsme těmto idiotům otěže dali do ruky my sami. Bože, to je hrůza! 
0 0
možnosti