4. dubna 2016 7:15 Lidovky.cz > Relax > Čekstajl Adama Junka

Být trochu špindíra je in

Mytí vlasů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mytí vlasů | foto: Shutterstock

PRAHA Módní svět, jak čtenář Čekstajlu už poznal, rád přechází z extrému do extrému. Návrháři, módní i kosmetické značky a tvůrci stylů ve snaze zaujmout často otáčejí trendy nejlépe o 180 stupňů. A tak se v poslední době ujalo být tak trochu za špindíru.

Přitom není to zas tak dávno, kdy až klinická čistota byla tím, čím se vyznačovali ti, již módu považují za svůj minimálně druhý život. Vzpomeňte třeba na Jiřího Korna, který dlouho platil a dosud platí za českou stylotvornou ikonu v rámci pánské módy. Neváhal vyprávět o tom, že nesnese na svém těle jediný chlup a jasný důkaz poskytla fotografie nahého zpěváka v prenatální poloze propagující jeho vlastní parfém.

Dnes je vše trochu jinak. A přehnaná hygiena je „out“. Být trochu „schmutzig“ jde navíc hezky ruku v ruce s novým náboženstvím posledních let – ochranou přírody. Pozor, ne že by bylo trendy „zavánět“. Ale některé rady, jak být „in“, vzaté do důsledku by k tomu sváděly.

Džíny mají paměť

Tak třeba. Nejvyšší šéf ikonické džínové značky Levi’s Chip Berg se nedávno v rozhovoru pro magazín Fortune nechal slyšet, že bychom své džíny vlastně neměli prát nikdy. Kvalitním džínám to totiž podle něj škodí. Jen aby nebyla mýlka, že by snad měli všichni chodit po světě s důkazy nezdravých obědů vylepšených tatarkou či kečupem na kalhotách, význačný manažer doplnil, že když se takový přehmat stane, vyčistí si skvrnku kartáčkem na zuby.

Po více či méně zděšených reakcích pokračoval ve vysvětlování, že tím myslel primárně to, že prát džíny po jednom, dvou, třech nošeních je nesmysl. Látka je to kvalitní a odolná, takže je hloupost ji narušovat častým praním. A hlavně díky výjimečnému praní – dejme tomu jednou za šest či devět měsíců – získají džíny svou vlastní patinu a originální vzhled. Jen tak si totiž přesně zapamatují, jak je nosíte, kde se vám dělají sklady třeba na kapse. A po výjimečném vyprání tuto paměť neztratí a ušetříte za vodu.

Bez šamponu

Podobně ekologicky se dá vyložit přístup k vlasům, který teď letí mezi světovými celebritami. Podle jejich prohlášení by to vypadalo, že si je vlastně vůbec nemyjí. Časté mytí totiž vlasům škodí, šampóny obsahují chemii, která zase nejenže vlasy oslabuje, ale ještě vadí přírodě. Zkrátka by se zdálo, že voňavá hlava je fuj. Přesto propagátoři tohoto trendu, mezi něž patří třeba mladá hollywoodská hvězda Amanda Seyfriedová, nemají na hlavě příšerný omaštěný cucek. Jen začali používat suchý šampón. Je to jakýsi sprej, který udržuje vlasy nemastné a v zásadě čisté.

A ve výsledku bez vody a klasického šamponu to stejně nejde – kdyby zůstal na hlavě jen ten suchý šampon, postupně by mohl zanést póry na vlasové pokožce. Takže jednou za čas je třeba vlasy napěnit. Ostatně i mladinká Amanda to s nemytím nepřehání. Její osvobození od šamponu trvá přibližně tři dny.

Čekstajl v tomto směru radí také umírněnost. Myjme se, ale nemusíme se hned hroutit, když jsme trošku zválení, stačí vydávat to za následování trendů.

Adam  Junek

Autor

Adam Junekadam.junek@lidovky.czČlánky