1. září 2015 6:51 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Rady babiček: žloutek na suché vlasy a okurka na kruhy pod očima

Biovejce? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Biovejce? | foto: Shutterstock

PAŘÍŽ Hrubá sůl vůbec není tím nejlepším prostředkem k peelingu nohou a citron je našim vlasům spíš ke škodě než k užitku. Recepty našich babiček na zkrášlení těla, obličeje či na bělení zubů se teď znovu dostávají do popředí zájmu v souvislosti s popularitou všech těch věcí, které si můžeme doma dělat sami.

Na otázku, které babičkovské rady jsou skutečně užitečné a které se nezakládají na pravdě, odpovídali experti ve francouzském deníku Le Figaro.

Že mrkvový olej přispívá k opálenému vzhledu pokožky, je sice pravda, avšak pozor! Mrkvový olej, stejně jako ten olivový, skutečně urychluje opalování. Mrkev obsahuje beta-karoten, přírodní barvivo, které vytváří dojem, že je pleť opálená víc, než je tomu ve skutečnosti. Avšak farmaceut Thomas Kassab varuje: „Není to olej určený k aplikaci na pokožku, může vést ke kožním alergiím. Přimísíme-li ho k opalovacímu krému, rozpouští jeho aktivní látky, takže krém s faktorem 50 má pak už jen faktor 25 a méně chrání pokožku před slunečními paprsky a před stárnutím.“ Rada: večer před opalování vždy proveďte zkoušku na ruce a sledujte reakci kůže. Vyhněte se tomu, abyste se vystavovali slunci v hodinách, kdy je záření nejintenzivnější.

Maska z medu hydratuje pleť. I tato rada je pravdivá, med ale nemohou používat osoby, které jsou alergické na med nebo na pyl. „Med je bohatý na různé cukry, oligoprvky a vitaminy. Hydratuje velmi suchou pleť a dokonale jí vyhovuje. Pro normální a smíšenou pleť je vhodné ho smíchat s jogurtem,“ vysvětluje Kassab.

Je zbytečné, abyste si na nohy nanášeli kávovou sedlinu čili lógr a snažili se tak skoncovat s celulitidou. Kofein sice působí proti takzvané pomerančové kůži, ale sedlina aplikovaná na nohy má jen malý efekt. Kofein totiž nepronikne pod kůži, uvádí dále Kassab.

Citron na zuby a vlasy?

Další babičkovské rady se týkají použití citronu, ať už na bělení zubů nebo na zesvětlení vlasů. Citron nemá na bělení zubů žádný vliv, vysvětluje dentistka Brigitte Scottoová di Mase-Gossinová. „Kyselina citronová naopak poškozuje sklovinu a umožňuje vstřebávat vnější barviva. Dásně ustupují, odhalují se nervová zakončení a to vede ke zvýšené citlivosti na teplo či chlad,“ dodává.

A citron na vlasy? Ano, ale pozor: kyselina citronová je vůči vlasům agresivní a vysušuje je. Stejně jako ocet i citron neutralizuje vápenaté usazeniny ve vodě, dává vlasům lesk a objem, říká Gilles ze salonu Leonor Greyl. Při mytí vlasů můžete do vody na oplachování přidat několik kapek citronové šťávy.

Citrony (ilustrační foto)

Vaječný žloutek na suché a lámavé vlasy je skutečně účinný. Potřebujete vlasy ošetřit po letním slunění? Pak je žloutek to, co potřebujete. Je bohatý na tuk a vlasy vyživuje do hloubky. Podobně může posloužit maska z avokáda, uvádí Gilles. Žloutek aplikujte jen na konečky vlasů a po pěti až deseti minutách opláchněte.

Okurka na kruhy pod očima: to je sice pravda, ale stejně tak můžeme použít bramboru. „Na kruhy pod očima působí jen to, že je okurka po vyjmutí z lednice studená. Jedinou výhodou okurky je to, že není kyselá a nedráždí pokožku,“ říká farmaceut Kassab.

Pomůže hrubá sůl jako peeling na nohy? Nikoli. „Sůl je příliš agresivní. Může poranit kůži a vést k jejímu poškození, ba až k popáleninám. Suchou kůži je třeba odstraňovat jemně a pak nohy natřít hydratačním krémem,“ radí Kassab.