2. září 2015 6:54 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Na nové novozélandské vlajce bude asi kapradina

Na nové novozélandské vlajce bude asi kapradina | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na nové novozélandské vlajce bude asi kapradina | foto: YouTube

WELLINGTON Do finále soutěže o podobu nové novozélandské vlajky postoupily poslední čtyři návrhy. Tři z nich obsahují list kapradiny, která je jedním ze symbolů země. Vyplývá to z informací, které zveřejnila novozélandská vláda. Z finálové čtveřice návrhů vyberou novozélandští občané novou vlajku v závazném referendu, které se uskuteční mezi 20. listopadem a 11. prosincem.

Z původních 10 292 návrhů, které Novozélanďané zaslali příslušné porotě, mají šanci získat definitivní souhlas ve všelidovém hlasování hlavně ty, které obsahují list stříbrné kapradiny. Dva z těchto návrhů pocházejí z pera stejného autora, osmatřicetiletého architekta Kylea Lockwooda. Oba jeho návrhy, které se liší jen odlišnou kombinací barev, obsahují i symbol, který je už na dosavadní vlajce. Je jím Jižní kříž, tedy souhvězdí viditelné z jižní polokoule.

„Myslím, že potřebujeme vlastní identitu. Opravdu nemůžeme mít něco, co se příliš podobá australské vlajce,“ řekl novozélandskému rozhlasu Lockwood. Pouze symbol kapradiny, navíc ve strohém černo-bílém provedení, navrhuje další finalista, jednapadesátiletý stevard Alofi Kanter.

Na jednoduché černo-bílé provedení vsadil také sedmatřicetiletý profesionální grafik Andrew Fyfe. Jeho návrh ale jako jediný ze čtveřice nepřináší symbol kapradiny, nýbrž spirály zvané koru. Ta se vyskytuje téměř na všech kresbách původních obyvatel a představuje symbol nového života, růstu, síly a míru.

Vláda vypsala soutěž, protože má pocit, že je třeba zbavit se starého symbolu, v jehož rohu je vlajka Británie. Nový symbol má skoncovat s připomínkou koloniální éry, avšak existuje početná skupina lidí, která si přeje starou vlajku zachovat.

Do soutěže se mohl přihlásit kdokoli. Už v srpnu speciální porota určila užší výběr postupujících 40 návrhů, kterou ale novozélandský tisk nepřivítal s nadšením. Například The Sydney Morning Herald nadepsal svůj článek titulkem „Nový Zéland má 40 nápadů na novou vlajku a všechny jsou strašné“.

ČTK