Sobota 16. října 2021, svátek má Havel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Mýt si vlasy každý den není nutné, u moře používejte oleje, radí odbornice

Zdraví

  7:37
Pobyt u moře představuje pro vlasy zátěž, působí na ně nejen slaná voda, ale i slaný vzduch. Jak bychom je měli chránit? „Vlasy potřebují zvýšený příjem keratinu a kolagenu, které se z nich během letních měsíců vytrácejí rychleji než obvykle. Pro intenzivní ochranu doporučuji používat vlasové oleje či další bezoplachové přípravky,“ radí tricholožka Lenka Kašpaříková z vlasového centa Clinical Hair & Health.

Mytí vlasů foto: Shutterstock

Lidovky.cz: Ničí slaná voda v kombinaci se slunečními paprsky vlasy?
Ano. Během pobytu u moře totiž nepůsobí na vlasy pouze slaná voda při koupání, ale také slaný vzduch na pláži. V kombinaci s přímým UV slunečním zářením se jedná o velkou zátěž pro vlasy i vlasovou pokožku. Aby vlasy zůstaly krásné a zdravé měli bychom jim v letním období dopřát zvýšenou péči a správně zvolit vlasové přípravky. Jelikož je v letních měsících organismus více dehydrován, je důležité dát přednost komplexním přípravkům s obsahem všech potřebných živiny.

Lidovky.cz: Jak vlasy ošetřovat?
V letním období je potřeba zvýšit nejen péči o vlasy při mytí, ale především je společně s vlasovou pokožkou chránit v průběhu celého dne. Stejně jako používáme ochranné přípravky na kůži, musíme chránit i vlasy. Ty potřebují zvýšený příjem keratinu a kolagenu, které se z nich během letních měsíců vytrácejí rychleji než obvykle. Pro intenzivní ochranu doporučuji používat vlasové oleje či další bezoplachové přípravky.

Lidovky.cz: Časté mytí vlasům (každodenní) neprospívá. Jak nakládat se šamponem šetrně vůči vlasům?
Vždy záleží na používaných přípravcích. Pokud se jedná o vlasové preparáty s obsahem sulfátů, niklu, ropných olejů či dalších chemických látek, jsou vlasy i vlasová pokožka stále zatěžovány, což může vést k jejich trvalému poškození. Pokud má člověk potřebu mýt si vlasy každý den, je třeba se zamyslet nad příčinou. V případě sportovců a lidí pracujících v prašném prostředí či používajících ochranné pomůcky hlavy, je vhodné vybrat šampony, které jsou šetrné k hydrolipidnímu plášti vlasové pokožky. Ten má ochrannou funkci a jeho každodenní narušování může vést k dalším nepříjemným problémům s pokožkou hlavy. Mytí vlasů každý den tedy není škodlivé, pokud člověk zvolí vhodnou vlasovou kosmetiku.

Sváteční hodování ohrožuje nejen linii,ale i vlasy.

Lidovky.cz: Pakliže se vlasy třepí, či se dvojí konečky, znamená to, že jsou náchylnější na změny počasí?
Pokud dochází ke třepení konečků, jedná se o nedostatek živin či o nevhodné zacházení s vlasy, například zanedbávání či nepravidelnou péči (zastřihávání), žehlení a kulmování bez ochranných přípravků na vlasy, trvalou či nevhodně zvolenou vlasovou kosmetikou. Pokud již vlasy dospěly do fáze, kdy jsou roztřepené, většinou je tento stav nevratný a vlas se sám nespraví. Na takto poškozené vlasy má samozřejmě další negativní působení počasí a jeho změny vliv.

Lidovky.cz: Reagují vlasy na slanou vodu nějakým specifickým způsobem?
Podobně jako se pokožka při koupání vysušuje, dělají jí to také vlasy. Vždy záleží na typu, barvě i použité ochraně. Lze říci, že odbarvované a barvené vlasy reagují na slanou vodu citlivěji než nebarvené. U blondýnek dochází k rychlejšímu vysušování, „dredovatění“ a cuchání vlasů, než u tmavovlasých žen. Například černovlásky mívají zpravidla problém s výrazným „šisováním“ barvy. Obecně lze říct, že pokud se o vlasy budete starat stejně jako o pokožku těla a dopřávat jim kvalitní péči a regeneraci, nemusíte se pobytu u moře, ani koupání obávat.

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Dieselům hrozí paralýza. Drahý plyn brzdí výrobu AdBlue, auto bez něj nejede

Premium Majitelé moderních dieselových aut mohou mít brzy velké problémy. Znehybnit jejich auta může nedostatek plynu. Za vším...

Nutrilon Advanced: Otestujte s námi pokračovací a batolecí mléko bez palmového oleje
Nutrilon Advanced: Otestujte s námi pokračovací a batolecí mléko bez palmového oleje

Nemůžete kojit a tak hledáte vhodnou pokračovací výživu pro své děťátko? Inovovaný Nutrilon Advanced 2 a 3 bez palmového oleje mohou být vhodnou...

Mohlo by vás zajímat