Středa 2. prosince 2020svátek má Blanka -5 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Čekstajl Adama Junka

Lipová reprezentace. Když tolerujeme džíny v Národním divadle, zvykneme si i na dresy

Barva tílka čistě teoreticky nijak neohrožuje výkon fotbalistů. V případě... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Barva tílka čistě teoreticky nijak neohrožuje výkon fotbalistů. V případě... | foto: Reuters

Čekstajl se dlouhodobě netají tím, že sportovní oblečení se z jeho hlediska vymyká módnímu cítění či hodnocení. O vkusu, kreativitě, dejme tomu krásnu se dá hovořit v zásadě u „dresů“ pro sportovní tance, krasobruslení a s přivřenýma očima třeba u tenistek. Všechny vyjmenované sporty mají ale svá specifika. A tak jakkoli zajímavé oblečky Sereny Williamsové musí umožnit hráčce především pohyb po kurtu.

V případě rób pro standardní tance a blyštivých mikrošatiček pro latinskoamerické tančení jde zase primárně o efekt při pohybu, a ne o vyslyšení jakýchkoli aktuálních trendů.

Dost bylo trikolory

U sportů, kde jsou dresy jaksi ze své podstaty dané a těžko popustit uzdu fantazie v jejich základu, zbývají pro tvůrčího ducha jedině barvy. A přesně to se stalo v případě nových úborů pro hráče české fotbalové reprezentace. A odezva na sebe nenechala dlouho čekat.

Návrháři z Pumy si řekli, že dost bylo trikolorových variací. Ostatně zrovna modrá, bílá a červená jsou barvy, které náleží řadě států, nejen České republice. A usoudili, že národním stromem je lípa, a tak dresy vyvedli ve fosforeskujícím odstínu, inspirovaném listy právě tohoto uctívaného stromu.

A jak to bývá, na fotbal má názor v Česku každý a národní hrdost si pošlapávat nedáme. Z nejlepších komentářů na sociálních sítích vybíráme: Reprezentace cestářů aneb dresy jsou jako reflexní vesta. Prý to není v národních barvách, ale houby, lány řepky mají stejnou barvu. Tak snad aspoň slipy jim udělají z trikolory.

Čekstajl samozřejmě také napadla drobná jedovatost. Tedy podobné jásavé barvy tak nějak patří k týmům afrických či ostrovních zemí. Tak třeba tvůrci si řekli, že se k nám hodí, když je tu korupce na horší úrovni než v takové Botswaně.

Proč však tolik povyku? Zvlášť když se v dresech budou kluci na hřišti akorát potit, dobře je rozeznáme a třeba několik návrhářů odstín pochválilo jako svěží? Protože nám někdo sahá na tradice. Dresy byly vždy v národních barvách a basta.

Vedení fotbalové reprezentace představilo novou kolekci úborů pro venkovní...
Společnost Puma, která dresy vyrobila, prý přelomovou změnou odkazuje na...

Jistá paralela by se dala hledat v utrpení módy znalých a tradice vyznávajících návštěvníků koncertů vážné hudby a velkých kamenných divadel, když do sálu nakráčí někdo v džínách a teniskách. Za předpokladu, že jsou čisté, je vlastně slušně oblečen, nic mu nebrání vychutnat si hudbu či představení, ale není to pro danou příležitost úplně ono.

Stejně tak v zelinkavých dresech se rozhodně dá hrát fotbal. Funkčně navíc budou jistě materiály na výši, takže se v nich dá hrát fotbal dokonce výborně. A barva jistě nijak neohrožuje výkon fotbalistů. Stejně jako divákovy džíny nijak nebrání operní divě v klidu dotrylkovat k tříčárkovanému cé. Ale nějak to není ono. Ale upřímně, zvykneme si (stejně jako, sice s nelibostí, tolerujeme džíny v Národním divadle). A jestli to bude klukům hrát, ještě všichni s láskou oblékneme řepkově, pardon lipově zelená trika.

Do mého soukromí nikomu nic není, říká moderátorka Světlana Witowská

Světlana Witowská | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Profesionálka každým coulem, ale také matka… Právě touha strávit se svým synem více času ji před časem přiměla k...

Ekonomika výrazně klesne, musíme omezit podporu byznysu, říká Rusnok

Jiří Rusnok (19. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Snaží se zachovat chladnou hlavu a Čechům slibuje, že inflace, která je nejvyšší v Evropě, výrazně klesne. Guvernér...

Dnes vidím jen urážky a hněv. S tím se těžko žije, říká Jiřina Bohdalová

Jiřina Bohdalová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nenechá se zastavit ani pandemií. Když nemohla na jaře hrát, začala Jiřina Bohdalová (89) mezi vařením a starostí o...